tipy, jak uklidit domácnost

Tipy, jak si uklidit domácnost

Rad, tipů a návodů na to, jak si efektivně uklidit svůj byt či dům, není nikdy dost. Některé vyžadují až vojenskou disciplínu, jiné využívají spíše hravý přístup. My jsme si pro vás připravili balíček těch nejjednodušších, ke kterým nepotřebujete téměř nic, a začít můžete třeba i po dočtení tohoto článku. Tak tedy pojďme na to.

Potřebujete systém

Nelekejte se, netřeba vám žádné komplikované tabulky ani závěrečné dokladování činnosti jako v práci. Jediné, co potřebujete, je vytvořit si plán, jak kdy a co máte udělat. Chcete-li své ideje přidat na vážnosti, můžete si to sepsat v bodech a připevnit na ledničku. Není to však povinné, spíše vám to může přinést malé radosti v podobě odškrtávání splněných úkolů. Zároveň byste si měli vytvořit systém ve věcech - jednoduše určit, kam co patří, a zároveň mít přehled o tom, kde je kolik volného místa.
jak uklidit domácnost, plán úklidu

Vše vracejte zpět

Toto se velmi snadno říká, ale v praxi je to trochu komplikovanější, že? Chce to trénink, ale garantujeme vám, že po jistém čase vám to půjde přirozeně. Cokoliv si vezmete z police nebo skříňky - vždy to po použití vraťte zpět. Vyhněte se odkládání věcí na volné plochy - tím si jen zbytečně přidáváte práci na později. Udělat pár kroků navíc ke skříňce nebo zásuvce se vám v konečném důsledku velmi vyplatí.

Zapojte, koho můžete

Přirozeně, nemyslíme tím sousedku z třetího patra nebo bratrance z Holásek. Řeč je o blízké rodině, ideálně zapojte všechny, s nimiž sdílíte domácnost. Přidat se mohou partner / partnerka nebo pomocnou ručku umí podat i vaše děti, pokud k tomu mají dostatečný věk. Jednotlivé úlohy by neměly být zbytečně komplikované - například malým dětem můžete říct, aby si uklidili skládačku, ať vy můžete vysát. Děti smí klidně asistovat při všech činnostech, při kterých se nepracuje s čistícími prostředky a chemikáliemi, důležité je vytvořit jim k úklidu pozitivní návyk. Nejlepším příkladem pro děti jsou samotní rodiče, hlavně když vidí, že všechny povinnosti spravedlivě dělí.
jak uklidit domácnost, máma s dcerou uklízejí

Uklízejte místnost po místnosti

Pokud máte dostatečný počet pomocníků nebo před vámi není až tak mnoho práce, tato rada se vás netýká. Pokud je vaším zájmem pořádně přeorganizovat svou domácnost, věnujte tomu dostatečný čas a „nerozdělávejte“ si více místností najednou. Mohlo by se vám stát, že budete mít doma chaos i celý týden. Když budete postupovat místnost po místnosti, budete mít dostatek času a sil, případně si mezi jednotlivými pokoji můžete dát i několikadenní pauzu.

Nemilosrdně vyhazujte

Platí to hlavně na věci, které opravdu nepotřebujete nebo jste ani jednou za poslední rok nepoužili. Pokud sbíráte oblíbené časopisy, najděte jim pěkné místo. Noviny a magazíny s televizním programem však patří do sběru. Jsou aktuální jen krátký čas, a proto by neměly zabírat místo na vašem konferenčním stolku. Přepálená pánev už neposlouží, stejně jako zlomená naběračka. Oblečení, které jste na sobě neměli už přes rok, může potěšit někoho jiného, ​​stejně i hračky, ze kterých už vaše děti vyrostly.

Kam se sezónními doplňky?

Na sezónní doplňky byste měli mít samostatný úložný prostor, klidně i mimo blízkého dosahu. Jelikož vánoční či velikonoční ozdoby vybíráte jen jednou do roka, přisunout si židli, abyste na ně dosáhli, bude ten nejmenší problém. Naopak - určitě by vám vadilo, kdybyste při vyjímání jarní bundy narazili na vánoční stromeček postavený v rohu šatníku.
jak uklidit domácnost, úložné boxy

Jak na sezónní oblečení?

Velké kousky jako kabáty či svetry, které nevytáhnete od března do října, jen zbytečně zabírají místo. Nejefektivnějším způsobem, jak je mimo sezónu uskladnit, je využití vakuových pytlů. Oblečení umístěte dovnitř a vysavačem vysajete vzduch, čímž zmenšíte celkový objem. Věci se nepoškodí a vy získáte potřebný prostor.

Vždy mějte volný úložný prostor navíc

Tato rada je nad zlato. Protože ani jen netušíte, kdy se vám může odkládací box či košík šikovně hodit. Takové jednoduché úložné jednotky jsou velmi skladné a praktické. Jako dobrý příklad poslouží závěsný organizér - když si v létě vytáhnete své oblíbené trička, můžete na ně pěkně vidět, po sezóně organizér snadno složíte a uvolníte místo bundě, kabátu či svetru. Úložné boxy zase poslouží návštěvám na odložení kosmetiky nebo osobních věcí.
jak uklidit domácnost, organizéry na doplňky a oblečení

Vždy uklizená chodba

Na chodbě či v předsíni se vždy rychle nakupí věci. Stačí, když každý člen rodiny střídá zimní kabáty nebo boty, a problém je na světě. Řešením jsou jednoduché a snadno přístupné úložné prostory. Pokud je skříňka na boty na dosah, nenavádí vás to k tomu, abyste boty jen přihodily na hromádku pod věšákem. Stejně i praktický rolldoor zamezí tomu, aby vám kabáty na věšáku u vchodových dveří jen tak vyčnívaly do prostoru. Na šály a čepice je zase vhodný závěsný organizér.
jak uklidit domácnost, předsíň

Jak efektivně uklízet dětský pokoj

Úklid dětského pokoje je obrazně řečeno, každodenním chlebíčkem. A to zejména tehdy, když jsou vaše děti ještě malé. Určitě to znáte - po zemi se povalují hračky, rozečtené knížky a každý večer je třeba jednu po druhé poskládat na místo. Máme pro vás malý tip, ale zato velmi účinný. Rozdělte hračky na ty, které jsou pouze dekorativní, a ty, se kterými si děti denně aktivně hrají. Dekorativní zůstávají celý den na svých poličkách - a co s těmi, které slouží na hraní? Stačí vám menší kobereček nebo kousek látky či šátek. Každý den ho rozložíte i spolu s hračkami, večer ho jen zabalíte a vložíte třeba do úložného boxu. Druhý den jsou hračky opět plně k dispozici!

Jak uklidit kuchyni

Člověk si udělá večeři, pustí si oblíbený program a špinavé nádobí zůstane na později. Znáte to? Nic příjemné. Navíc, když si to necháte na ráno a z dřezu na vás shlíží Babylonská věž z talířů,,, ideálně "se zaschlými kousky jídla. Staré známé pravidlo je, že čím déle mytí nádobí odkládáte, tím je to pak náročnější. Naše rada zní: začněte uklízet už během přípravy jídla. Jakmile už některý kousek nádobí nepotřebujete, omyjte ho, osušte a uložte na místo. Po dojedení si ještě chvilku odpočiňte, ale dejte si závazek, že do postele nikdy nepůjdete, aniž by bylo kuchyňské umyvadlo a pracovní deska čisté. S podlahou je to podobné. Myjte ji pravidelně a fleky odstraňujte lokálně vždy, když si všimnete, že vám na ni něco spadlo nebo ji potřísnilo.
jak uklidit domácnost, čistá kuchyň

Vždy uklizená koupelna

Nyní není řeč o mytí a dezinfekci - ty jsou samozřejmostí a provádějí se pravidelně, případně dle potřeby. Máme na mysli správně organizování omezeného prostoru. Alfou a omegou jsou v tomto případě opět úložné prostory. Vše od čisticích prostředků přes fén až po kosmetiku, by mělo mít své pevné místo. Důležitá zásada je neodkládat věci na pračku nebo na okenní parapet. Tím, že všechno bude uklizené ve své skříňce nebo odložené ve svém boxu, koupelna bude působit vzdušnější a prostornější.

Je to také o nastavení

Mít vždy pěkně uklizenou domácnost je snem mnoha a běžně se spojuje s pocitem nepříjemné povinnosti. Pokud však začnete dodržovat krůček po krůčku jednotlivé zásady, mohou se stát přirozenou součástí vašeho dne. Při dobré organizaci prostoru a odkládání věcí hned po jejich použití, zmenšíte počet povinností, které je třeba řešit nárazově. Ušetříte si tak spoustu času - a možná si dopřejete i volné víkendy!
jak uklidit domácnost, relaxující žena na gauči