praktický a stylový pokoj pro hosty

Jak zařídit pokoj pro hosty

Rádi hostíte své návštěvy a uvažujete, jak byste mohli povýšit jejich pohodlí na novou úroveň? Pokud máte v domě či velkém bytě místnost navíc, zařiďte ji jako pokoj pro své hosty. Nemusí sloužit jen jim, ale i vám. Že nevíte, jak na to? Inspirujte se našimi tipy, jakými různými způsoby si můžete tento specifický prostor naplánovat.
Znáte tu situaci, kdy k vám přijede vaše rodina, přátelé, kolegové či další lidé blízcí vašemu srdci, ale protože nemají kde přepsat, musí v tom nejlepším odejít? Možná máte v obýváku rozkládací sedačku, ale takový nocleh se samozřejmě nevyrovná pohodlí a soukromý samostatného pokoje. A co teprve, když si návštěva přiveze s sebou děti nebo svého domácího mazlíčka. Rozkládací pohovka je nepraktická i tehdy, když hosté zůstávají více dní. Večer je třeba ji rozložit a ráno zase skládat...

Ať tak, či tak, ideálním řešením pro nocující návštěvy je rozhodně vytvořit jim harmonický prostor v podobě útulného hostinského pokoje, kde se budou cítit příjemně – téměř tak, jako u sebe doma. Otázkou zůstává, jak ho zařídit, aby splňoval všechny vlastnosti, které by měl mít. Chcete se u svých blízkých zapsat jako ti nejlepší hostitelé? Čtěte dál a dozvíte se víc.

Jakému účelu slouží pokoj pro hosty?

Jakkoli se zamyslíte, jednu jedinou odpověď nenajdete. Kromě plánovaných tradičních návštěv u příležitosti oslav, svátků či nedělních obědů, které se protáhnou do pondělka, se nedá úplně předpovědět, za jakým účelem k vám ještě může přijít váš blízký. V již zmíněných případech většinou postačí, když bude pokoj sloužit k přespání. 

Okolnosti však mohou být různé. Možná za vámi přijede  sestra se zlomeným srdcem a bude potřebovat na pár dní útočiště, kde se dá dohromady, nebo třeba kamarád z dětství, který zrovna píše svůj budoucí bestseller a hledá novou inspiraci. V takových případech je změna prostředí jako lék a často motivuje k lepším výsledkům. Právě proto by měl být pokoj pro hosty nejen praktický, ale i estetický a rozhodně by z něj měla sršet přátelská energie.
samostatný pokoj pro hosty

Co by v něm nemělo chybět?

Podstatné je důkladně pochopit místnost, s níž budete pracovat, poznat každý její centimetr… To ostatně platí při zařizování každého interiéru. Následně si položte otázku, zda chcete pokoj „zasvětit“ pouze svým hostům, nebo využijete jeho potenciál naplno tak, aby sloužil i vám. Hraje tu samozřejmě velkou roli velikost a dispozice prostoru, podle toho se můžete odrazit a plánovat, co vše byste v něm mohli realizovat. Styl nábytku by měl ctít ostatní zařízení vaší domácnosti – ať už bydlíte v bytě, či domě, ale klidně může být trochu víc neutrální, aby se váš host snáze zabydlel.

Základním vybavením je přirozeně postel s nočními stolky. Pokud vám to centimetry dovolí vsaďte na postel s rozměrem minimálně 140 x 200 cm, kde se v případě potřeby vyspí i dva. Ideální samozřejmě bude plnohodnotné dvoulůžko 160 nebo dokonce 180 x 200 cm. Samozřejmě může nastat i opačný případ, kdy budete vděční za každý milimetr navíc, tehdy vsaďte na rozkládací pohovky či sedačky, k nimž se vejde i malý konferenční stolek. V dalším kroku je důležité vybavení místnosti úložnými prostory, nejlépe skříněmi s úložným systémem na zavěšení věcí, ale i samostatnými poličkami. V menších pokojích bude dobrým řešením komoda a nástěnné věšáky či stojany na šaty – určitě je znáte pod názvem „němý sluha“.

Možná teď přemýšlíte nad tím, jak vnést do prostoru s postelí a skříní trochu té útulnosti. Je to poměrně jednoduché. Všeobecně se ví, že textil, ať už hladký, či s různými texturami, vnáší do interiéru pocit domova. Vyberte kvalitní polštáře s přikrývkami zabalenými do pěkného povlečení, například z biobavlny. Myslete také na měkoučký koberec a záclony se závěsy, které zajistí vašim hostům ještě víc soukromí!

Pro milovníky atmosféry máme jasný vzkaz: nezapomeňte na stylové osvětlení a interiérové doplňky i dekorace. Nadčasovým trendem jsou obrazy s abstraktními vzory, motivy listů či různými nápisy nebo umělecká díla s 3D efektem, třeba i vlastnoručně vyrobená. Originální váza s aktuálně trendy sušenými, ale samozřejmě i okouzlujícími živými květy udělá radost každému. Svíčky ve skleněných či keramických nádobách, nebo třeba v černých kovových svícnech navodí dokonalou náladu na relax. Nejen dámské návštěvy potěšíte stojícím zrcadlem, v němž se budou moci zhlédnout pěkně od hlavy k patě a zkontrolovat tak před odchodem svůj outfit.
 
stylově zařízený pokoj pro hosty
dřevěná komoda do ložnice

NÁŠ TIP:

Svůj domov i hostinský pokoj můžete obohatit o dekorace a doplňky vyrobené vlastníma rukama. Dřímá ve vás talent na DIY výrobky? Ven s ním! Nepřeberné inspirace do obýváku, ložnice, ale i dětského pokoje či na terasu najdete na našem blogu v sekci Tipy a triky. Zejména menší hosté určitě ocení takovou skládací matraci z polštářků, na níž se budou moci válet a užívat si volné chvíle. Postup výroby je opravdu snadný!

Jaké další možnosti máte

V případě, že disponujete větším pokojem, který může plnit hned několik funkcí, nebo ho zkrátka nemůžete vyčlenit jen pro hosty, máte mnoho možností, jak ho dále využít. V rozhodování vám pomůže zbytek vašeho domova. Popřemýšlejte nad tím, co vám v domě či bytě ještě chybí – možná jste to už mnohokrát vyslovili i nahlas, nebo jste nad tím jen tajně uvažovali a snili… Stačí si vzpomenout a nechat se vést tím správným směrem. Máme pro vás 3 tipy, jak hostinský pokoj vybavit dalšími prvky a vytvořit tak multifunkční prostor.

Hostinský pokoj s pracovnou

Mít doma vlastní pracovní kout je celkem luxus. Člověk by si sice neměl nosit práci domů, ale nikdy nevíte… Dnes už může celkem často nastat případ, že budete pracovat i v domácím prostředí. Takovou možností jistě nepohrdne ani váš host, pokud si zrovna potřebuje vyřídit pár mailů nebo jiné pracovní povinnosti. Kout si vytvoříte snadno i s menším psacím stolem, židlí a stolní lampou. Pokud víte, že času s počítačem budete doma trávit trochu víc, určitě doporučujeme investovat do pohodlné kancelářské židle, která bude šetřit vaše záda a práci vám výrazně usnadní. Páni, a možná nejen oni, umí využít tento kout i na hraní počítačových her, když potřebují uniknout okolnímu světu. Vaši hosté mohou stůl použít klidně i pro kosmetické účely.
pracovna v pokoji pro hosty

Hostinský pokoj s šatnou

Říká se, že úložných prostor není nikdy dost – ať už na oděvy nebo jiné domácí potřeby. A to je velká pravda! Pokoj pro hosty tak skýtá skvělou příležitost, jak využít volný prostor u stěny, kde si můžete nechat naplánovat šatní skříň na míru. Nemusíte se tak bát, že by se vám do místnosti už nevešel další nábytek ani doplňky. V nabídce máme mnoho designů i materiálů, takže s našimi odborníky pro sebe snadno najdete ten správný model.

Hostinský pokoj s hobby koutkem

Skrývá se ve vás duše malíře, módní návrhářky nebo toužíte po tom věnovat se jinému koníčku? Možná jste na něj doposud neměli ten správný prostor, a tak jste se ani nesnažili vyhradit si na něj svůj čas. Až doteď! Protože pokoj pro hosty může klidně sloužit jako malý ateliér pro vaše chvíle při tom, co milujete. Když jsou spokojení oba rodiče, je spokojená celá rodina – proto myslete na své potřeby. A platí to samozřejmě i pro všechny ostatní! 
pokoj pro hosty s rozkládací sedačkou
rámování obrazů
Zodpověděli jsme vám alespoň některé z vašich otázek? Jestliže ne, klidně se obraťte na naše odborníky v prodejnách, nebo si přečtěte další rady na našem Möbelix blogu, případně se inspirujte našimi profily na sociálních sítích Instagram a Facebook.
Autor článku: Marianka