nadčasová provensálská koupelna v bílém provedení

Nadčasová koupelna v provensálském stylu pro milovníky romantiky

Koupelna, kterou si zamilujete

Toužíte po romantice v koupelně? Vsaďte na provensálský styl, který potěší nejen pěkným vzhledem, ale také příjemnou atmosférou. Je charakteristický využíváním bledých barev, květinových potisků, živých květin a celozelených rostlin přinášejících do interiéru život. Dejte mu šanci a užijte si koupel nebo sprchu s pocitem, že se nacházíte v jednom z nejkrásnějších míst na světě.

Zvolte správná barevná schémata a textury

Provensálský styl je jemný, čistý a svěží. Když ho zvolíte do své koupelny, zaměřte se na zejména na bledé odstíny, jako bílá, béžová, světle šedá nebo pastelově modrá. Velkým obloukem se vyhněte výraznému kontrastu, který by mohl narušit romantiku a harmonii. Pokud by se vám zdála koupelna příliš strohá a chladná, doplňte ji zajímavou tapetou se vzorem nebo tmavě hnědým dřevěným nábytkem, který se postará o nastolení pravé domácí atmosféry a tepla.

V rámci nábytku se nebojte experimentovat s texturami. Namísto čistých hladkých provedení vsaďte na gravírování nebo přirozený povrch dřeva či kamene. Takové řešení dokáže přitáhnout pozornost a přinést do místnosti trochu originality.

Dbejte na dostatek úložiště

Provensálská koupelna musí být nejen pěkná, ale také praktická, aby vám dobře sloužila. Při jejím zařizování si vyberte alespoň dva typy úložného prostoru, kde odložíte veškerou kosmetiku, ručníky, osušky a další příslušenství. Ideální je kombinace vyšší skříňky s policemi a nižší komody s hlubšími zásuvkami. Velmi dobře však vypadá také otevřený regál nebo minimalistický nástěnný věšákový panel.
Rada odborníka
Skříňky na zeď
Když nemáte místo na skříňky na zemi, zavěste je na zeď. Jednu skříňku se zrcadlem můžete zavěsit nad umyvadlo, díky čemuž nemusíte kupovat samostatné nástěnné zrcadlo. Ušetříte tak nejen prostor, ale také peníze.
Mobelix-poradca-cz.png

Praktické doplňky, které koupelnu scelí

Hlavní kusy nábytku jsou sice důležité, ale nezapomínejte ani na detaily, které mnohdy dokážou zázraky. V provensálské koupelně oceníte zejména praktické doplňky s určitou funkcí, jako například pěkný stojan na zubní kartáčky, držák na ručníky, koš na prádlo nebo žebříkový radiátor. Celek zjemní a zkrášlí i textil. Ručníky a osušky s květinovým detailem nebo v pastelovém vzhledu převěste přes vanu, případně je uložte do regálu, kde je bude vidět.

Okna dekorujte průsvitnými vzdušnými záclonami a chladnou podlahu doplňte menším koberečkem. Do koupelny se také hodí svazky sušené nebo živé levandule a celozelené rostliny. Vybírejte však takové, kterým nevadí méně světla a vyšší vlhkost. Moderním a nadčasovým prvkem je také mechová stěna.
provensálský styl v koupelně – inspirace

Nepodceňujte sílu osvětlení

Romantickou atmosféru v provensálské koupelně podpoří i správně zvolené osvětlení. Úlohu hlavního centrálního osvětlení by měl převzít lustr s pěkným jemným stínítkem, který doplníte nástěnnými nebo stojacími lampami s měkkým a teplým světlem. Výborným doplňkovým osvětlením jsou i vonné svíčky, svícny nebo aromalampy. Pokud byste klasické svíčky v koupelně nechtěli, zvolte LED provedení, případně vsaďte na jiné doplňkové zdroje světla, jako například světelné řetězy.

Často se ptáte

Můžu v provensálské koupelně použít tmavé barvy?

Tmavé barvy by se měly v provensálské koupelně využívat minimálně, protože ji opticky zmenšují a narušují harmonii. Pokud byste je chtěli do ní zakomponovat, můžete tak učinit v detailech.

Jaké materiály převládají v provensálské koupelně?

V provensálské koupelně převládají zejména přírodní materiály jako dřevo, kámen nebo sklo. Použít však můžete také kvalitně zpracované imitace, které jsou levnější.

Jak docílit, aby nebyla provensálská koupelna příliš tmavá?

Pokud máte v koupelně větší okna, dekorujte je vzdušnými a průhlednými záclonami, aby do interiéru mohly pronikat sluneční paprsky. Když je v místnosti jen menší okno, vyberte do ní několik typů osvětlení. Kromě hlavního lustru sáhněte i po stojacích nebo nástěnných lampách, svíčkách a světelných řetězech.

Odkazy na podobné inspirace:

Chtěli byste zjistit, jaké další styly jsou vhodné do koupelny? Připravili jsme si pro vás další inspirace:
Pokud se vám zalíbil provensálský styl a jeho přitažlivá romantika s nádechem retro, inspirujte se také:
Zdroj foto: Möbelix, Depositphotos