dzungle-ve-meste-udelejte-z-domu-zelenou-oazu_cont_CZ-img-uvodny

 

 

Džungle ve městě: Udělejte z domu zelenou oázu

 

 

Mnozí z nás sní o tom, že budou mít dům se zahradou plnou stromů, či květin. Realita však bývá někdy úplně jiná a zejména kvůli práci se mnoho lidí stěhuje do měst. Pokud nejste vysloveně městský typ, tak s betonovou džunglí, jak se mnohokrát nazývají města, se dá jen těžko vyrovnat.

 

Co dělat v případě, pokud bydlíte v bytě a chcete ze svého domova udělat příjemné zelené místo s exotickým nádechem? Inu, máme odpověď!

 

V dnešním článku jsme se rozhodli zaměřit se na 2 místnosti, a to ložnici a obývací pokoj. Pomocí malých a jednoduchých kroků si dokážete vytvořit místo, ze kterého sálá tropická atmosféra a je plná zeleně. Čas strávený v takovém prostoru bude přímo balzámem pro duši.

Zelená oáza v ložnici

Vytvořit si příjemné místo u vás doma se dá zejména díky barvám a materiálům. Neodmyslitelnou součástí jsou ale i textilie.

 

Pokud máte v ložnici před postelí huňatý koberec tzv. "ovčí rouno", srolujte ho, zabalte do fólie a odložte na pozdní podzim. Působí sice útulně a luxusně, ale období jara a léta však přejí spíše barevnosti a lehkosti. Namísto ovčího rouna si dejte před postel pletený koberec přírodního odstínu.

 

Ložní prádlo nemusí být vůbec v tmavých barvách, právě naopak. Tím, že v místnosti ještě přibudou květiny, může být ložní prádlo například šedé, modré, světle žluté, či olivové.

dzungle-ve-meste-udelejte-z-domu-zelenou-oazu_cont_CZ-teaser2-img
dzungle-ve-meste-udelejte-z-domu-zelenou-oazu_cont_CZ-teaser3-img

Doplňte je dekoračními polštářky s přírodními motivy. Může být na nich například zobrazený palmový list, ale klidně i tygr, papoušek, či opice. Myslíte si, že to bude působit kýčovitě? Ne, pokud to nepřestřelíte. V tomto případě při dekorování platí pravidlo 2:1. Znamená to dva jednobarevné polštáře nebo takové, které mají pouze jemný, minimální vzor a jeden výrazný polštář. Pokud se vám tento styl líbí a uvažujete o nové posteli či nábytku, sáhněte po klasickém dřevěném dekoru. Ten z módy nevyjde nikdy.

A protože dnešním tématem je džungle ve městě, máme pro vás i kreativní tip. Pořiďte si posuvný stojan na šaty. Kromě toho, že si na něj v ložnici pohodlně odložíte oblečení, můžete jeho konstrukci obmotat pytlovinou a po krajích zavěsit i květiny.

Jaké květiny jsou vhodné do ložnice

Květiny by se v domácnosti měli podřizovat určitým pravidlům. Do ložnice se hodí takové rostliny, které pomáhají spánku a které čistí vzduch. Mezi vhodné květiny do ložnice patří například aloe vera. Nezapomeňte ji ale umístit k oknu, protože tato rostlina potřebuje hodně slunce. Do ložnice sice tchýně nepatří, to ale neplatí o květu, který má název tchýnin jazyk. Ten čistí vzduch stejně jako zelenec chocholatý. Další květiny, které jsou vhodné do ložnice, jsou levandule, ale i některé druhy palem.

dzungle-ve-meste-udelejte-z-domu-zelenou-oazu_cont_CZ-teaser6-img

Džungle v obývacím pokoji

Obývací pokoj je místem, ve kterém tráví většina lidí nejvíce času. Vyhrát si zde s designem do stylu džungle ve městě je hračka. Pokud chcete investovat a obnovit nábytek, zkuste se podívat po tom, který je vyroben z tropického dřeva. Svým designem navodí neodolatelnou atmosféru exotiky.

 

Z větších kusů můžete svůj obývací pokoj ozvláštnit i křesly, které jsou sice primárně určeny na balkon, či zahradu, ale krok vedle s nimi neuděláte ani v interiéru. Právě naopak. Svým designem navodí pocit relaxu a místnost vám bude připomínat vytouženou dovolenou.

dzungle-ve-meste-udelejte-z-domu-zelenou-oazu_cont_CZ-teaser7-img

Stejně, jako je tomu v případě ložnice, i zde platí, že byste namísto těžkopádných koberců měli zvolit ty pletené. Do obývacího pokoje se výborně hodí i proutěné koše. Ty můžete použít například jako květináč nebo odkládací prostor na přikrývky. O tom, jak se dají využít proutěné koše jsme vám minule přinesli samostatný článek.

 

Z doplňků v obývacím pokoji hrají u tématu džungle ve městě prim i sošky. Jednobarevné a se zvířecím motivem dodají exotický a hravý nádech místnosti. Z dalších doplňků je zajímavým řešením glóbus nebo misky z kokosových ořechů. Výplň do rámečků na fotky přizpůsobte tématu a vsaďte například na jednoduché palmové listy, nebo černý obrys slona, tygra a podobně.

dzungle-ve-meste-udelejte-z-domu-zelenou-oazu_cont_CZ-teaser9-img1
dzungle-ve-meste-udelejte-z-domu-zelenou-oazu_cont_CZ-teaser9-img2
dzungle-ve-meste-udelejte-z-domu-zelenou-oazu_cont_CZ-teaser9-img3
dzungle-ve-meste-udelejte-z-domu-zelenou-oazu_cont_CZ-teaser9-img4

Pomyslnou třešničkou na dortu budou lucerny z přírodních materiálů. Váš obývací pokoj bude raz dva podobný tomu nejluxusnějšímu ubytování z exotických dovolenkových destinací.

 

Co se týče textilií, vsaďte na zelenou v tmavších odstínech a doplňte to výraznou žlutou. Klidně se občas může vyskytnout i černá nebo tmavomodrá barva. Malé akcenty jako jsou polštáře, či přikrývky, dokonale zútulní váš obývací pokoj a dodají jí nádech džungle. Výrazným prvkem mohou být i závěsy. Nebojte se vzorů. Pokud zopakujete vzor z dekoračního polštáře nebo jemný detail v podobě injektovaných lístků, nic tím nezkazíte.

dzungle-ve-meste-udelejte-z-domu-zelenou-oazu_cont_CZ-teaser11-img

Jaké květiny jsou vhodné do obývacího pokoje

Vše záleží na tom, na jakou světovou stranu máte obývák orientovaný. Pokud je místnost světlá a slunce ji dokáže příjemně prohřát, zvolte kaktusy, pokojové palmy nebo juku. V případě tmavších prostorů (nebo rohů obývacího pokoje) vsaďte na břečťan, anturii, či begónie, které mají krásné okrasné listy. Mezi rostlinami však lze nalézt i několik univerzálních, jako je například aloe vera, lopatkovec, či pepřinec.

 

Tropický nádech vám do místnosti vnesou nejen palmy, ale i rostlina s názvem difenbachie. Ta při dobrých podmínkách dokáže narůst do velkých rozměrů. Držet byste ji však měly mimo dosah dětí a domácích zvířat, jelikož její listy obsahují toxickou mízu. Chcete-li z vašeho obývacího pokoje pořádnou džungli, pořiďte si ještě fikus a monsteru.

 

Myslete i na to, aby byly květiny zasazeny v dostatečně velkých květináčích. Při výběru květináčů se zaměřte na stejný tip, aby pokoj nepůsobil "cik-cak".

dzungle-ve-meste-udelejte-z-domu-zelenou-oazu_cont_CZ-teaser13-img