urban jungle, žena polévá květiny

Zařiďte si domácnost ve stylu urban jungle

Už jste slyšeli o tomto fenoménu? Jde o životní styl, v jehož centru pozornosti jsou rostliny a způsoby, jak je pěstovat ve městě. Urban jungle je součástí širšího trendu, v jehož rámci se moderní městský člověk obrací k přírodě jako zdroji inspirace, relaxace a psychické rovnováhy. Promítá se i do bydlení a jeho vyznavače poznáte snadno – jejich domovy místy připomínají zelenou džungli.
Nelekejte se však, je jen na vás, jaký prostor rostlinám v bytě poskytnete. A nemusíte se bát ani tehdy, pokud jste pokojovky nikdy nepěstovali. Existuje mnoho druhů, které jsou nenáročné, vyžadují minimální péči i zálivku. Mezi takové rostliny vhodné pro začátečníky patří třeba: pryšec běložilný, dracena, tchynin jazyk, potos, kořenovka vyšší, zelenec chocholatý nebo zamiokulkas. Všechny jmenované se navíc pyšní velmi efektním vzhledem, takže rozhodně nepřijdete zkrátka. Pokud chcete jít dál a mít urban jungle interiér jaksepatří, pak by v něm rozhodně měly mít své místo trendy druhy jako monstera, fíkus, pachira, filodendron, aloe, zamiokulkas, tlustice, ripsalis nebo tilandsie. Rostliny můžete umisťovat jednotlivě i ve skupinkách, na podlahu, parapet či police, s umístěním rostlin vám pomohou také praktické stojany na květiny. Před tím, než přidělíte rostlině definitivní místo, pečlivě si nastudujte, jaké světelné a teplotní podmínky jí vyhovují.

VĚDĚLI JSTE, ŽE:

Čím více světla rostlina přijímá (jak co se týče intenzity, tak doby, kdy je mu vystavena), tím více vody spotřebuje (k fotosyntéze). Rostlina umístěná v tmavším koutě tedy vyžaduje menší zálivku než rostlina na parapetu. Také velikost květináče je rozhodující pro správné množství vody. Rostliny v menších nádobách rychleji vysychají. Naopak nadměrná vlhkost rostlinám také škodí, a dokonce více než sucho. Řada rostlin vám řekne svým vzhledem, že potřebují vodu (svěšené listy apod.) – se zálivkou proto nespěchejte. Na zalévání používejte jen odstátou vodu o pokojové teplotě.

Rostliny a jejich „kouzelné“ schopnosti

Zelené rostliny jsou nejen krásné, ale mají také řadu dalších užitečných vlastností, které nám mohou zpříjemnit život: tlumí hluk, zvlhčují vzduch a dokážou z něj pohltit až 85 % škodlivin (formaldehyd, trichlorethylen, benzen, amoniak nebo xylen ad.). Nejlépe to umí např. tchynin jazyk (neboli tenura), šplhavnice, toulcovka, lopatkovec, banánovník, aglaonema, dracena, filodendron, fíkus, orchidej můrovec (Phalaenopsis) nebo zamiokulkas.
Rostliny mohou také částečně fungovat jako klimatizace: pohlcují teplo a produkují kyslík, což snižuje teplotu v místnosti. Pro vytvoření příjemnějšího klima v teplých dnech se hodí zejména aloe vera, tchynin jazyk, fíkus, zelenec chocholatý nebo palma areková.

Rostliny, které mohou ublížit

Pokud máte domácí mazlíčky nebo malé děti, je důležité dát pozor na to, aby se někdo z nich nepřiotrávil jedovatými druhy rostlin. Zejména kočky a někteří psi rádi okusují vše zajímavé, nicméně tento zlozvyk by se jim mohl nehezky vymstít. Máte-li psa s tímto problémem nebo nenechavé batole, stačí dát jedovaté rostliny do dostatečné výšky. Kočky ovšem vyskočí ledaskam, proto je dobré jedovatým rostlinám vyhradit místnost, kam zvíře nesmí. A nebo se jednoduše těchto druhů vzdát. Jaké to jsou? Například tchynin jazyk, diffenbachie, klívie, toulitka, anturie, brambořík, dracena nebo pryšec. Zdravotní obtíže může způsobit také lopatkovec, asparágus, momentálně velmi oblíbený amarylis nebo azalka.
urban jungle, rostliny je třeba přizpůsobovat i domácím zvířatům

Rostliny v bytě – které se hodí kam?

Je samozřejmě na vás, kam rostliny umístíte a jaké zvolíte. Dají se však vytipovat druhy, které jsou svými vlastnostmi a vzhledem jako stvořené pro určité místnosti. V obývacím pokoji udělají dojem velké impozantní rostliny, které si vystačí samy – skvostně tu bude vypadat třeba monstera nebo fíkovník lyrový. Hodí se sem také filodendron, strelície královská nebo vysoké sukulenty. Pokud si chcete udělat zátiší se skupinkou rostlin se zajímavými a bohatými listy, pak sáhněte po kapradinách, šplhavnici nebo kalátee.

Jasné světlo, vyšší teplota a vlhkost v kuchyni udělají dobře zejména tropickým rostlinám. Přirozenou volbou jsou tu samozřejmě bylinky, které budou nejen hezky vypadat a vonět, ale navíc je zužitkujete při přípravě jídla. Toužíte-li však po větších kouscích, můžete se poohlédnout po rostlinách, jako je už zmíněná kalátea kopinatá, pnoucí se monstera nebo šplhavnice zlatá. A pokud vás baví pěstovat si rostliny od „miminka“, zkuste zasadit pecku avokáda. Kdoví, třeba se ujme a vyroste vám hruškovec přelahodný.
žena čte knihu obklopená zelenými pokojovými rostlinami
pokojové rostliny do kuchyně, urban jungle
Vychovejte ze svých ratolestí milovníky zeleně tak, že jim do dětského pokoje dáte nenáročné rostlinky, o které se zvládnou postarat vlastními silami. Samozřejmě by neměly být jedovaté. A ujistěte se, že jsou zasazeny v květináčích s odtokem a miskou, aby zvládly, když malému zahradníkovi ujede ruka při zalévání. Radost dětem udělají pilea pepřincová, kořenokvětka vyšší nebo šáchor papírodárný. Jednoduché je také pěstování tilandsie, která se obejde bez půdy – stačí jí pravidelné rosení. Můžete ji umístit klidně jen tak do zavařovací sklenice bez víčka.

Rostliny byste možná nečekali v koupelně, ale vězte, že i zde si lze dopřát půvabné zelené společnice – za předpokladu, že v ní máte okno, které zabezpečí přísun přirozeného světla. Dařit se tu bude milovnicím vlhkosti, jako jsou aglaonemy, begonie, ledviníky, bromélie, šplhavnice, láčkovky, orchideje, kapradiny nebo tilandsie.

Nakonec jsme si nechali ložnici. Možná vás to překvapí, ale i zde můžete bez obav pěstovat rostliny. Tato místnost bývá mnohdy chladnější a orientovaná tak, že zde přes den není příliš světla. Vybírejte proto rostliny, kterým takové podmínky nevadí: tchynin jazyk, aloe vera, zelenec chocholatý, pnoucí se filodendron nebo palmu arekovou (není jedovatá a její listy vytvoří v ložnici exotickou atmosféru).
urban jungle, pokojové rostliny do koupelny
urban jungle, pokojové rostliny do ložnice

VĚDĚLI JSTE, ŽE:

Mnoho lidé věří, že spánek v ložnici plné rostlin není zdravý – protože rostliny v noci produkují oxid uhličitý, zatímco přes den jej proměňují na kyslík. Množství CO2, které většina rostlin za noc vytvoří, je však mnohem menší než to, které vyprodukují lidé nebo zvířata. Tím pádem by se dalo říci, že přítomnost vašeho partnera či domácího mazlíčka během vašeho spánku je pro vás mnohem „nezdravější“ než několik pokojovek.

V čem rostliny pěstovat

Většině rostlin vyhovuje, pokud je zasadíte do květináče s odtokovými otvory, které zabrání přemokření. Je jen na vás, zda zvolíte květináč s miskou, nebo vnitřní nádobu z plastu, kterou opatříte stylovým obalem. Druhá varianta je asi praktičtější, neboť když o květináč zavadíte, nehrozí, že se voda z misky vylije. Dnes už nemusíte pořizovat jen klasické keramické či plechové květináče, ale můžete použít různé koše z proutí, mořské trávy či juty opatřené zevnitř nepropustnou plastovou fólií. K dispozici jsou i obaly z voděodolného papíru, které vypadají velmi zajímavě a ležérně. Pokud se rádi pustíte do díla sami a je vám blízký trend upcyklace, zkuste si vyrobit květináče z obalů tetrapack. Nebo dejte novým život starým nepotřebným hrnečkům, to zvládne úplně každý.

Aktuálně jsou velmi oblíbené také nejrůznější závěsy na květináče, které umožňují zavěsit rostliny do vzduchu a šetřit tak místo na podlaze. Vyrobit si je můžete třeba technikou makramé podle našeho návodu. Praktický je také závěsný košík, který případně využijete i v kuchyni na bylinky nebo ovoce a zelenu. Z některých rostlin si dokonce můžete vytvořit působivou dekoraci na zeď.

NÁŠ TIP:

Chcete se o tomto fenoménu a životním stylu dozvědět víc? Pak byste si určitě měli do rodinné knihovny pořídit knihy Urban Jungle a Plant Tribe od autorského dua Igor Josifovic a Judith de Graaff. Najdete v nich praktické rady k pěstování, informace o jednotlivých druzích i inspirativní nápady milovníků pokojových rostlin z celého světa.
knihy Urban Jungle a Plant
Autor článku: Dominika