tipy na krásné vánoční prostírání

Jak prostřít tu nejkrásnější vánoční tabuli

K nejbáječnějším okamžikům Vánoc patří, když se svými blízkými zasedneme k jednomu stolu. Aby byl zážitek ze společného stolování dokonalý, chce to věnovat dostatek pozornosti slavnostně nazdobenému stolu. Aktuální trendy ze světa vánočního dekoru jsou velmi pestré, tak se s námi pojďte vydat na cestu plnou inspirace.
Možná patříte k těm, kteří každý rok vytáhnou ten stejný slavnostní ubrus a stříbrné příbory po babičce, ať se děje, co se děje… Pokud však toužíte po změně nebo náležíte spíše k lidem, kteří si každý rok rádi dopřejí nový vzhled svého štědrovečerního stolování, nastražte oči. Přinášíme vám tři barevné kombinace a styly v duchu našich vánočních trendů, z nichž si vyberou jak zapřisáhlí tradicionalisté, tak nadšenci do skandinávského designu, romantičtí snílci nebo vyznavači nadčasové elegance.

V duchu tradice

Červeno-zelená kombinace je stálicí už po mnoho generací a má svůj původ v symbolice barev. Dočíst jste se o ní mohli v našem příspěvku 5 tipů, jak vnést do svého domova tradiční Vánoce. Hodí se jak ke klasickému či venkovskému bydlení, tak do minimalistického domova – jen je potřeba s ní odlišně pracovat. Pokud si potrpíte na klasiku, pak neváhejte a sáhněte po zlatých akcentech a vyšívaném ubrusu. Zlatou nemusí zastoupit pouze kov, ale klidně i tradiční slaměné ozdoby. Sklenky budou nejspíš z broušeného skla, bohatých tvarů, případně se zlatým zdobením.

V moderních domácnostech zařízených dle soudobých trendů však bude této kombinaci slušet spojení s neutrálními barvami, jako je šedá či bílá. Máte-li odvážnější náturu, můžete ji doplnit i černou (například na příborech nebo nádobí). Spíše než ubrusy se v takovém interiéru uplatní běhouny. Můžete na ně bez obav položit trendy prostírání z přírodních materiálů, jako je juta nebo vodní hyacint. Sklo se uplatní ve své čiré podobě a s jednoduchými čistými liniemi. Zkrátka zcela podle našeho trendu Pure Christmas. Jak se vám líbí?
vánoční výzdoba a doplňky v jídelně
vánoční prostírání v klasické červeno-zelené kombinaci barev

NÁŠ TIP:

Víte, jaký je nejjednodušší způsob, jak nazdobit vánoční tabuli? Postavte doprostřed adventní svícen a po stole rozložte několik vánočních ozdob, které se nevešly na stromeček. Za dvě minuty je hotovo, výsledek přitom vypadá perfektně. Jak se říká, za málo peněz hodně muziky…

Elegance v tmavých tónech

Pokud si za všech okolností potrpíte na decentní a jednoduché stolování v nadčasovém duchu, máme pro vás lehce extravagantní návrh, jehož půvab možná odhalíte až na druhý pohled. Tmavé, místy zemité tóny trendu Shiny Moments, nemáme s Vánoci příliš spojené, pro slavnostní příležitosti jsou však jako stvořené. Nesou v sobě glanc a noblesu, které ke svátečním chvílím prostě patří. Patřičný lesk dodají odstínům, jako je noční modř, tmavě hnědá nebo antracitová, zlaté akcenty, o působivý kontrast se zase postarají detaily v zastřené bílé až krémové.

V tomto pojetí nebudete potřebovat ubrus ani běhoun, vystačíte s přírodním prostíráním – za předpokladu, že máte jídelní stůl s dřevěnou deskou. Tmavé nádobí tentokrát obstarejte spíše v matném provedení, dokonalé garde mu budou dělat zlaté nebo černé příbory. Na ozdobu postačí už jen pár zlatých svícnů. Přesto je to dokonalá pastva pro oči, co myslíte?
elegantní vánoční prostírání v kombinaci černá a zlatá
elegantní sklenice pro vánoční stolování

NÁŠ TIP:

Přijde vám výše uvedené uspořádání na tak mimořádný okamžik málo? Nevadí, můžete si vytvořit ještě efektní závěsnou dekoraci nad stůl. Pro tento účel existují speciální konstrukce, které se dají přimontovat na desku stolu, ale šikovný kutil něco podobného jistě zvládne vyrobit i doma, třeba z dřevěných tyčí na závěsy. Skvěle vypadá také základ z přírodní větve – jen je potřeba vymyslet, jak ho nad stůl upevníte, pokud nestojí u stěny. Jestliže máte nad stolem lineární svítidlo, je to jednodušší, protože ozdoby můžete navázat stuhami přímo na něj.

Růžová zimní pohádka

Potrpíte si na romantiku a zároveň jste vyznavači skandinávsky laděného interiéru? Pak se jistě zamilujete do slavnostní tabule ve stylu Winter Miracle. Růžový nebo bílý běhoun doplňte šedým prostíráním a bílými talíři. V případě bílého běhounu zvolte růžové textilní ubrousky. Dalšími vhodnými růžovými detaily budou svíčky a vánoční ozdoby. S tlumenými odstíny této něžné barvy bude nádherně ladit šedozelená barva listů eukalyptu – adventní svícen tedy bez obav dozdobte větvičkou této dřeviny. Doprostřed stolu ale můžete zcela netradičně použít místo svícnu kytici růží.

Romantickou tabuli nakonec rozzáří zlaté doteky v podobě příborů nebo okrajů na sklenkách z vroubkovaného skla. Nezapomeňte ani na židle či lavice – jako v zimní pohádce se na nich budou všichni stolující cítit díky huňatým kožešinám. Barevně je samozřejmě slaďte s dekoracemi na stole. No řekněte, nemáte chuť se okamžitě posadit?
vánoční prostírání s růžovými doplňky
vánoční stolování v růžových tónech

NÁŠ TIP:

Z tvrdé průhledné plastové fólie vystřihněte menší kartičky a napište na ně vánoční nápisy zlatým a stříbrným popisovačem nebo barvami na sklo. Rozložte je libovolně po stole a efektní výzdoba je na světě!
Autor článku: Dominika