žena v přírodě s turistickou mapou, jak ušetřit na dovolené

Tipy, jak ušetřit na dovolené i během ní

Těšili jste se na obvyklý pobyt u moře, ale nové zálohy na energie, vyšší nájem či hypotéka a rostoucí ceny potravin vám udělaly čáru přes rozpočet? Nezoufejte! Vůbec to neznamená, že se musíte rozloučit se svými plány na báječné prázdniny. Navíc low-cost možností je opravdu mnoho!

Zůstaňte v Česku

Že jste si ho užili v předchozích dvou letech až až? Zkuste zapátrat a najít místa, kde jste ještě nebyli a o nichž jste možná ani neslyšeli. Stojí to obvykle za to – možná budete sami překvapeni. Krkonoše, Šumavu či Adršpach zná asi každý a o prázdninách tam někdy bývá těsno. Ale už jste byli v Rychlebských či Novohradských horách, ve Žďárských vrších nebo na Sedlčansku? Vzhledem k tomu, že letos se na dovolenou v Česku nechystá úplně málo lidí, vyhněte se raději davům a vybírejte méně oblíbená místa. Neznamená to totiž, že by tam nebylo hezky. A často tam bývá i levněji.

NÁŠ TIP:

Skvělé zážitky na vás číhají i kousek za hranicemi. Bruslaři si to se svými in-liny užijí třeba v Německu na Lužických jezerech (necelé tři hodinky z Prahy), stejně jako windsurfeři a milovníci dalších vodních sportů. Cyklisty zase nadchnou stezky ve Spreewaldu či rakouském Weinviertelu. Pro pěší i cyklisty je jako stvořená hornatá chráněná přírodní rezervace Naturpark Thüringer Schiefergebirge/Obere Saale na západ od našich hranic plná kempů a zajímavostí. A pokud bydlíte na Moravě, prozkoumejte třeba slovenské Malé Karpaty, Strážovské vrchy nebo Horní Oravu.

Pronajměte si s přáteli chatu či chalupu

Vzpomínáte na filmy Na chalupě u lesa nebo Za trnkovým keřem? Nechtěli byste takovou atmosféru dopřát i sobě a svým dětem? Tak si pronajměte nějaké pěkné stavení v malebném koutě naší vlasti, choďte na houby nebo k rybníku a zrelaxujte se daleko od ruchu velkoměsta i přeplněné pláže. A protože třeba v deseti se to táhne ještě lépe než ve dvou, rozhoďte sítě a zkuste sehnat parťáky pro své velkolepé prázdninové dobrodružství – můžete třeba udělat skupinu na Facebooku, kde bude vše přehledné a informace stále po ruce. Dovolená pro celou rodinu vás pak může vyjít jen na pár tisícovek.

Vyrazte pod stan

Možná to zní jako klišé, ale v dnešní době zájezdů s cestovkami a eurovíkendů se jistě najdou lidé, kteří nebyli pod stanem již mnoho let nebo vůbec. To, co je pro jedny už úplná rutina nebo dokonce nuda, může být pro jiné skvělé dobrodružství. Obzvlášť s dětmi! Navíc můžete takové stanování pojmout v duchu glampingu a pobyt v kempu či na tábořišti si výrazně zpříjemnit různými vychytávkami. Vytvořte si u stanu či ohniště stylový kout – přibalte polštářky, podsedáky nebo skládací křesílka, deky, aby vám nebyla zima, a světelné řetězy či lucerny pro romantickou večerní atmosféru.
rodinná stanovačka v lese, tip na dovolenou

NÁŠ TIP:

Přijdou vám aktuální ceny kempů také vysoké? Zkuste aplikaci bezkempu.cz, kde možná objevíte své vysněné místo pro nocleh za pár kaček. Obzvláště v odlehlejších regionech nebo mimo dosah „nejprofláklejších“ cílů se dá objevit učiněný poklad. Kromě českých tam už najdete i slovenské „spoty“ a pár míst v dalších okolních zemích.

Vydejte se na několikadenní trek

Pokud jste fyzicky zdatní, nic vám nebrání v tom sbalit spacák, karimatku, ešus a kanystr, obout pevné pohorky (nebo barefooty, pokud jste zvyklí), hodit batoh na záda a vydat se na cestu. Během takové cesty si možná sáhnete na dno svých sil, ale strávíte spoustu klidných chvilek v přírodě, během nichž si pročistíte hlavu, poznáte zajímavá místa nebo lidi a možná se dozvíte něco nového i o sobě samých. Tipy na pěkné tuzemské trasy včetně důležitých či zajímavých informací najdete třeba na viaczechia.cz.

Dovolená v pohodlí domova

Pěkné chvíle můžete strávit i v okolí svého bydliště. Vezměte si dovolenou, sepište si týdenní plán výletů či aktivit a vyrážejte každý den vlakem či autobusem objevovat nedaleká místa, s nimiž jste zatím neměli tu čest. Pokud máte pocit, že za humny už neobjevíte nic nového, domluvte se se známými či příbuznými z druhého konce republiky, že si na pár dní vyměníte byt.

NÁŠ TIP:

Naplánujte si každý den něco jiného. Jeden den vyražte za kulturou (do kina či na výstavu), druhý věnujte prima koupačce, třetí si udělejte piknik na výjimečném místě a nezapomeňte si někdy dát do těla pořádným výšlapem či cyklotúrou.

3 tipy, jak ušetřit (nejen) během dovolené

Jezte z vlastních zásob. Ceny jídel v restaurací šli výrazně nahoru – mohou za to nejen covidové lockdowny, které hospody mnohdy přivedly na hranici krachu, ale i současné vysoké ceny paliv a energií. Proto si udělejte zásoby, z nichž si budete moci vařit. Vyjde to výrazně levněji. Vděčné jsou obložené chleby a trvanlivé pomazánky či čerstvá zelenina (křupavé ředkvičky, mrkev, kedlubna...), jídla z rýže, těstovin či luštěnin, které zvládnete během chvilky vykouzlit i na kempingovém vařiči. Nebo se na internetu inspirujte tipy, jak vařit na ohni. Je to aktuálně velký trend, takže článků na toto téma na vás jistě vyskočí přehršel. Vaše dobroty pak udrží dlouho teplé či naopak chladné praktické termotašky či termoboxy.
jak ušetřit na dovolené, vlastní jídlo na kempinkovém vařiči

NÁŠ TIP:

Skvělé a jednoduché je jídlo z červené čočky. Nemusí se namáčet, takže vám přípravu výrazně zjednoduší. Na másle či rostlinném oleji orestujte cibulku dozlatova (nešetřete), přidejte červenou čočku, vodu a bujon (dle chuti a preferencí zeleninový či hovězí), nakonec duchuťte solí a pepřem. Chcete-li polévku, přilejte více vody. Jinak vám vznikne hutná, ale velmi chutná a výživná kaše plná bílkovin, kterou můžete podávat s chlebem nebo vajíčkem natvrdo.
plavba na kánoi, tipy na levnou dovolenou
Nechte auto v kempu nebo na parkovišti penzionu. A vydejte se místní vlakovou či autobusovou dopravou. Protože i cesta může být cíl! Zabalte si nějakou dobrou svačinu, do termosky nalejte chladivou limonádu a užijte si cestu jako výlet Orient Expressem. Skvělá je třeba projížďka úzkokolejkami – taková trasa z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice v České Kanadě opravdu stojí za to. 

Nekupujte vybavení, půjčte si ho. Na co kupovat stan či spacák, když ho použijete jednou za rok? Mezi vašimi přáteli na sociálních sítích se jistě najde nějaký milovník čundrů, a když ne, využijte zázemí swapovacích nebo cestovatelských skupin. To stejné platí třeba pro vybavení na vodu, sportovní náčiní nebo potřeby na dětský tábor.
Autor článku: Dominika