premistnete-si-nabytek-podle-techto-pravidel_cont_CZ-img-uvodny

 

 

Přemístěte si nábytek podle těchto pravidel

 

Omrzel vás již pohled na obývací pokoj a máte chuť na změnu? Nudí vás ložnice, nebo jídelna a to možná i přesto, že jste si nedávno koupili nový nábytek? Buďte v klidu, na tom nic není. Každého z nás čas od času přestane bavit pohled na to, jak vypadá jeho domov.

 

Pokud i vy máte velkou chuť na změnu ale přesto si nyní nechcete koupit nový nábytek, či doplňky, máme pro vás řešení. Popřesouvejte si nábytek! Jak mít co nejlépe rozložený nábytek se dozvíte v dnešním článku.

premistnete-si-nabytek-podle-techto-pravidel_cont_CZ-teaser2-img

Možná se i vy divíte tomu, jak je možné, že některé příbytky vypadají jako z módního katalogu i bez pomoci interiérového designéra. Ne vždy je to totiž o nejnovějších kouscích,nebo potřebné ruce designéra. Důležitým faktorem je pochopit, že každý kus nábytku podléhá určitým pravidlům umístění v prostoru.

Sedací souprava

Sedací souprava je dominantním kusem nábytku bez ohledu na to, zda máte samostatný obývací pokoj nebo prostor spojený s kuchyní. Češi s oblibou umísťují (nejen) sedací soupravu do rohu pokojů a ke stěnám, což je největší chyba jakou mohou zařizování udělat. Tím, že je sedací souprava nejvýraznější kus pohyblivého nábytku, oči padnou zákonitě vždy na ni. Sedací souprava by nikdy neměla být otočena zády ke vchodu do obývacího pokoje.

 

Televize by měla být oproti gauči. Ne ze šikma, ani kousek více doprava, ale rovnou naproti. S ohledem na to můžete uvažovat o změně dispozice sedací soupravy i televize v prostoru tak, jak jste to možná dosud nedokázali. Nebojte se zkusit otočit sedací soupravu a odlepit ji od stěn. Větší sedací soupravu však nedoporučujeme umístit do šikmé pozice. Zbytečně tím zabere hodně prostoru.

premistnete-si-nabytek-podle-techto-pravidel_cont_CZ-teaser5-img

Zrcadlo

Zrcadla do bytu patří. Pochopitelně, každý z nás chce vidět jak vypadá. V mnoha případech jde navíc o designový prvek. Právě díky správně zvolenému a umístěnému zrcadlu si umíte opticky zvětšit prostor. Zrcadlo se ale nehodí do každé místnosti. Velké NE zrcadlům v ložnici a už vůbec ne vestavěné skříni se zrcadly, která je přesně proti posteli. Pokud nutně potřebujete zrcadlo v ložnici, dejte si ho nalepit na vnitřní stranu dveří skříně. Zrcadlo by také nemělo být umístěno přímo naproti vchodovým dveřím. Naopak, velmi efektně působí u jídelního stolu.

premistnete-si-nabytek-podle-techto-pravidel_cont_CZ-teaser6-img
premistnete-si-nabytek-podle-techto-pravidel_cont_CZ-teaser7-img

Postel

Samozřejmě, vše záleží na tom, jaký máte prostor a co se s ním dá dělat. Pokud vám to ale prostor dovoluje, neumisťujte si postel přímo proti dveřím. Ideální umístění postele je dále od dveří avšak do takového úhlu, abyste viděli na to, kdo může přijít do pokoje. Mimochodem, věděli jste, že pro ložnici je vhodnější menší místnost než ta větší?

Pracovní stůl

Jednou z nejčastějších chyb je umístit stůl ke zdi a židli zády ke dveřím. Zkuste stůl přesunout kolmo ke stěně a křeslo si dejte tak, aby za vámi byla stěna. Díky tomu získáte přehled o celém dění v místnosti.

Obrazy

Chcete si na stěnu pověsit fotografie v rámu? Výborný nápad! Prostor získá útulnější nádech a jde zároveň o pěkný doplněk. Harmonii dosáhnete, pokud budou tyto fotografie blízko u sebe. Nemusí být v jedné rovině, právě naopak. Velmi efektivně působí i rámy v odlišných barvách, ale jednotném stylu.

premistnete-si-nabytek-podle-techto-pravidel_cont_CZ-teaser10-img

Dekorace

Ó, tato krásná zelená váza ve výprodeji a tato soška, nebo tento zlatý rámeček na komodu. Vždyť to se určitě hodí za ty peníze! Také vám to připomíná reakci, kterou někdy máte v obchodě při pohledu na to množství doplňků? Nejvyšší čas si doma pěkně uklidit. Odneste všechny dekorace pryč z pokoje, podívejte se na pokoj bez nich a pak na samotnédekorace. Najednou si možná uvědomíte, že ne všechno vám spolu ladilo a množství z dekorací sloužilo pouze jako lapač prachu. Dekorace mají prostor doplnit, ne ho zahltit.

premistnete-si-nabytek-podle-techto-pravidel_cont_CZ-teaser11-img

Malý tip na závěr:

Dnešní doba a zejména internet nabízí množství online programů na to, jak si z pohodlí domova alespoň přibližně nakreslit váš obývací pokoj, či jiný prostor. Postupným ukládáním a přesouváním předmětů si můžete lépe představit, jak by mohl váš interiér vypadat. Vy tak nemusíte bezhlavě otáčet sedací soupravu na čtyřikrát do každého směru, dokud najdete to nejlepší řešení. Něco podobného si ale umíte vytvořit i sami, a ručně. Nazývá se to moodboard, ale o tom zas příště ...