Sporáky a trouby

(34 produktů)

Hledání ideálního sporáku do kuchyně

Příprava jídla je v dnešní době víc než jen nutnost. Kvalitativně hodnotné jídlo z vlastní kuchyně se velmi cení. Zároveň se do popředí dostává i samotné vaření: často se vnímá jako forma oddechu. Z tohoto důvodu stoupají nároky na vlastní kuchyňské vybavení. Sporáky přitom sehrávají důležitou roli.
To, zda se rozhodnete pro vestavěný sporák, volně stojící sporák nebo kombinovaný sporák, závisí na účelu použití a ztvárnění vaší kuchyně. Zde jsou nejdůležitější informace o různých spotřebičích a tipy na jejich čištění.

Vestavěný sporák nebo volně stojící sporák

Sporáky se mají funkčně i opticky začlenit do vaší kuchyně. K vytvoření jednotného vzhledu jsou vhodné vestavěné sporáky. Ideálně zapadnou do zbylého zařízení. Jste-li při tvorbě své kuchyně raději flexibilnější, doporučujeme vám volně stojící sporáky. Spotřebiče jsou uloženy volně a jsou vhodné zejména do domácností, které už mají hotovou zařízenou kuchyň. Dají se doplnit volně stojícím sporákem a individuálně upravit. Kromě toho se volně stojící sporáky dají rychle přemístit a při stěhovaní je můžete vzít s sebou. Tyto spotřebiče jsou nejvhodnější do malých kuchyní a domácností maximálně se dvěma osobami.

Možné vybavení sporáků

Vestavěné a volně stojící sporáky jsou dostupné ve formě praktických kombinovaných sporáků. Jsou složeny z trouby na pečení a varné desky. Díky tomu můžete vařit a péct bez jakýchkoliv omezení. Elektrické varné desky jsou zhotoveny z ceranu, sklokeramiky nebo litiny. Rozdílné varné zóny poskytují vhodnou plochu k uložení hrnců a pánví s různou velikostí. Některé sporáky mají takzvané dvojokruhové varné zóny. Díky tomu můžete ohřívací zónu přizpůsobit průměru hrnců na vaření. Pro kuchyňské nádobí, ve kterém se šetrně dusí maso a zelenina, je vhodná pečící zóna. Tato zóna se dá dodatečně zapnout v případě potřeby.
Zatímco existují výlučně plynové volně stojící sporáky, jsou dostupné i vestavěné spotřebiče s kombinací plynu a elektřiny. V tomto případě je trouba na pečení elektrická, zatímco varná deska má plynový hořák. I u plynových varných desek zajistí vícero varných zón efektivní a časově úspornou přípravu jídel.
Různé programy trub na pečení poskytují mnoho možností pro vaření a pečení. Funkce, jako např. horní a dolní vyhřívání, cirkulace vzduchu, horký vzduch nebo rozmrazování, jsou zárukou vydařených výsledků. Některé spotřebiče mají kromě těchto standardních funkcí i nové programy, například 3D horký vzduch nebo 3D vaření. U prvního z nich se teplota v troubě na pečení rovnoměrně rozloží. Díky tomu se různá jídla a koláče vydaří bez ohledu na výšku zasunutí. Kromě toho můžete na různých úrovních současně opékat nebo péct. Jaké programy by měla mít vaše trouba na pečení a kolik by jich mělo být, to závisí na účelu jejího použití.
I spínače k ovládání sporáku se liší podle modelu. Kromě klasických knoflíků existují zapuštěná kolečka, které zabraňují neúmyslnému zapnutí trouby na pečení nebo varné desky. Bezpečnost navíc poskytnou sporáky s vícenásobně zasklenými vnitřními dvířky. Zabraňují tomu, aby se dvířka trouby na pečení zvenku příliš nenahřála a navíc šetří energii.


Údržba sporáků

Jak často by se měl sporák čistit?

Pokud se budete o sporáky dobře starat, budete mít zajištěnu hygienu při vaření a prodlouží se životnost spotřebičů. Jestliže při vaření něco kápne na varnou desku, nejlépe je odstranit nečistotu ihned. Dávejte přitom pozor na zahřáté plochy a horké kuchyňské potřeby. Plotna sporáku by se měla důkladně očistit až po vychladnutí. Správné čištění závisí na materiálu varné desky.
Pokud čistíte ceran, nepoužívejte drsné hubky. Poškrábali by citlivou plochu. Nečistoty namočte teplou vodou a následně použijte speciální škrabku, pomocí které je odstraníte. Pokud chcete varnou desku nejen očistit, ale i vyleštit, použijte čisticí prostředek na ceranovou desku.  Sklokeramické desky zbavíte nečistot sprejem určeným na troubu na pečení. Sprej nechte působit a nečistotu utřete vlhkou utěrkou. V případě plynových sporáků je nejjednodušší odmontovat ocelové kryty, korony plamene a ovladače a namočit je do zředěného octového čisticího přípravku. Následně můžete díly očistit kartáčem nebo utěrkou.
Na boj s nečistotami v troubě na pečení jsou vhodné pěnové čističe nebo spreje. Můžete však použít i prášek do pečiva. Smíchejte ho s třemi polévkovými lžícemi vody a směs naneste na skvrny. Přibližně po půl hodině můžete pastu vyjmout z trouby a uvolněné nečistoty odstranit vlhkou utěrkou. Některé trouby na pečení mají funkci samočištění, což šetří čas a námahu.


Nákup sporáků v Möbelixu

Bez ohledu na to, pro který typ se rozhodnete, postarají se sporáky z Möbelixu o mimořádný zážitek z vaření a vydařené výsledky. Vezměte si svůj vysněný model domů! Sporáky můžete nakupovat pohodlně online z domu a profitovat z našich početných výhod, jako je například praktické zasílání balíků domů, převzetí ve pobočce podle vašeho výběru a různé možnosti platby.


Kuchyňské spotřebiče


Kuchyně - všechny kategorie