Mikrovlnné trouby a minipekárny

(13 produktů)

Funkce mikrovlnných trub


Pojem mikrovlnná trouba se skládá ze slov mikroskopický a vlnové záření. Ukrývá se za tím víc než jen obyčejné pojmenování kuchyňského spotřebiče, který mnozí z nás považují za samozřejmost. Možné použití mikrovlnných trub je multifunkční – jako doplněk trouby na pečení nebo jako samostatný spotřebič.


Jak fungují mikrovlnné trouby?


V případě mikrovlnných trub budete zbytečné hledat zařízení k produkci tepla: výhřevné desky ani výhřevné spirály se v těchto spotřebičích nenacházejí. Produkce tepla funguje na bázi magnetronů. Tyto mikrovlnné paprsky jsou elektromagnetické vlny pohybující se ve střídavém poli. Všechny potraviny, resp. nápoje mají určitý podíl vody, přičemž na jejich molekuly vody narážejí mikrovlnné paprsky. Vzniká přitom otáčivý pohyb, který molekulu uvede do pohybu tak, že se střídavě orientuje podle kladného a záporného náboje. Mezi jednotlivými prvky nastává tak rychlé tření, že vzniká teplo.


Co se smí vložit do mikrovlnné trouby?


Tekutiny, polévky, popcorn nebo koláčky z mikrovlnky – v mikrovlnných troubách se dají bez jakýchkoliv problémů ohřát téměř všechny potraviny. Mnohem důležitější je však otázka, co se v mikrovlnných troubách nesmí ohřívat.


Co se může připravovat v mikrovlnné troubě?


Existuje zakořeněný mýtus, že v mikrovlnné troubě se nesmí ohřívat žádný kov. Platí to však jen částečně! Masivnější předměty z kovu se v zásadě extrémně zahřívají, proto by se mělo upustit od jejich ohřívaní v mikrovlnných troubách. Některé potraviny a jiné předměty se však v mikrovlnných troubách nesmí ohřívat v žádném případě. Patří sem:


vejce a kaštany: obě potraviny by mohly explodovat, protože se zahřejí zevnitř a jejich skořepina neodolá tlaku.
brambory a houby: brambory z mikrovlnné trouby mohou mít za následek otravu potravinami. Při ohřívání hub se mohou poškodit enzymy bílkovin. 
olej a tuk: olej ani tuk nikdy neohřívejte v mikrovlnné troubě! Mohou se vznítit a způsobit požár v bytě. 
žemle a chléb: v principu se pečivo může dát do mikrovlnné trouby. Bude však velmi suché, tvrdé a téměř nepoživatelné. Z tohoto důvodu by se pečivo mělo raději péct v troubě. 
tenké kovové vrstvy: hliníkové fólie, zlaté okraje na talířích nebo kovové vzory na nádobí se v žádném případě nesmějí dávat do mikrovlnné trouby, protože se roztaví a v nejhorším případě mohou jiskřit. 
plast a polystyrén: při zahřátí obou těchto materiálů mohou do jídla proniknout jedovaté látky.
skleněné lahve, zábavná pyrotechnika a radioaktivní látky: to, že tyto věci nepatří do mikrovlnné trouby, je samozřejmé.

Na co je třeba si dávat pozor u mikrovlnné trouby?


Dbejte na to, aby se vaše jídlo ohřívalo v nádobě, která je vhodná k použití v mikrovlnné troubě. Nádobí z porcelánu nebo skla se v zásadě smí používat v mikrovlnné troubě, nikoliv každé je však k tomu vhodné. Řiďte se pokynem výrobce.


Druhy mikrovlnných trub


Díky technickému pokroku za poslední roky jsou dostupné mnohé druhy mikrovlnných trub, které daleko přesahují jednoduchou funkci ohřívání:


vestavěné mikrovlnné trouby: tyto mikrovlnné trouby jsou často otevřeným způsobem integrovány do kuchyňského čela nebo kuchyňské linky, přičemž šetří hodně místa.
mikrovlnné trouby zabudované zespodu: mikrovlnné trouby zabudované zespodu se dají uložit do nástěnných skříněk nebo pod ně, díky čemuž jsou mimořádně vhodné do malých kuchyní.
mikrovlnné trouby z ušlechtilé oceli: tyto mikrovlnné trouby si vás získají zejména svou robustností a estetickým designem.
retro mikrovlnné trouby: tato varianta slouží nejen k ohřívaní různých potravin, ale navíc upoutá pozornost v kuchyni.
mini mikrovlnné trouby: malé mikrovlnné trouby jsou většinou vybaveny výlučně funkcí ohřívaní. Tento druh mikrovlnných trub je vhodný do kuchyní s omezenými prostorovými možnostmi a navíc je cenově velmi výhodný.

Řada moderních mikrovlnných trub má k dispozici kombinované funkce, například funkci grilu nebo horkého vzduchu či cirkulace vzduchu.


Správné čištění a likvidace mikrovlnných trub


Jak se čistí mikrovlnná trouba?


Mikrovlnné trouby se dají čistit celkem jednoduše: stačí nalít vodu do hrnce na vaření, přidat několik kapek mycího prostředku a celé to chvíli povařit na sporáku. Hrnec následně vložte do mikrovlnné trouby a vodní páru nechte působit pět minut. Potom hrnec vyjměte a uvolněnou špínu utřete utěrkou.


Jak se mikrovlnná trouba likviduje?


Každé technické zařízení se jednou pokazí. Pozor: mikrovlnné trouby se nesmějí vhazovat do domovního odpadu, ale musí se likvidovat jiným způsobem. Svou starou mikrovlnnou troubu zaneste buď do sběrny odpadů, informujte se u svého obchodníka s odpadem nebo ji vyhoďte do kontejneru na specializovaný odpad.


Nákup mikrovlnných trub v Möbelixu


Ať už v online obchodě nebo v našich pobočkách – v Möbelixu koupíte mikrovlnné trouby výhodně. U nás najdete široký sortiment praktických mikrovlnných trub a mini trub na pečení. Nechte se inspirovat velkým výběrem rozmanitých modelů!


Kuchyňské spotřebiče


Kuchyně - všechny kategorie