Digestoře

accessibility.listing.screenReader.filterbar

31 produktů

31 produktů
Zobrazeno 31 z 31 výrobků

Přeskočit úsek

Digestoře

Digestoře jsou v současnosti dostupné v nejrozmanitějších variantách a designech, abyste našli perfektní model pro každý styl. Od klasické digestoře z ušlechtilé oceli až po futuristické skleněné modely a vzácné digestoře v černé barvě. Ten z vás, kdo klade speciální důraz na vzhled, si určitě přijde na své díky našemu bohatému sortimentu v Möbelix.

Čeho je třeba si všímat u digestoří?

Hlavní funkcí moderních digestoří je rychlé a účinné odsávaní nepříjemných zápachů, které vznikají při vaření. Jsou však určité věci, kterých je třeba si všímat při velkém výběru digestoří nejrůznějších konstrukčních typů, designů a materiálů. Před koupí byste se proto měli zabývat následujícími otázkami: má být nová digestoř modelem pro odsávaní odpadového vzduchu, s cirkulací vzduchu nebo hybridní model? Který konstrukční typ je nejvhodnější do vaší kuchyně? Kde a v jaké výšce se má digestoř namontovat? Digestoře se v současnosti nejčastěji vyrábějí ve dvou standardních rozměrech, které se orientují podle šířky varné desky pod ní. Digestoř se šířkou 90 cm, resp. 60 cm je vhodná pro varné desky se šířkou do 75 cm, digestoř se šířkou 120 cm pro varné desky do 90 cm.

Jak fungují digestoře?

Digestoře se skládají v podstatě z tukového filtru a ventilace s motorkem. V případě digestoří s cirkulací vzduchu je navíc přidán integrovaný filtr z aktivního uhlí pro neutralizaci zápachů. Kromě toho jsou téměř všechny digestoře vybaveny osvětlením pracovního místa. Ventilace nasává výpary vznikající při vaření a odvádí je přes tukový filtr a v závislosti na konstrukčním typu přes filtr z aktivního uhlí. Následně se vzduch odvede ven, resp. přefiltrovaný vzduch se vrátí zpět do místnosti.

Jaký je rozdíl mezi cirkulací vzduchu a odsáváním odpadového vzduchu?

U modelů s cirkulací vzduchu se nasávané páry zbaví díky tukovému filtru a filtru z aktivního uhlí tukových částic a zápachů a očištěný vzduch se vrací zpět do místnosti. V případě digestoří k odsávání odpadového vzduchu se výpary z vaření odvedou přes tukový filtr a odváděcí potrubí přímo ven. Systémy však přitom musí mít šachtu pro odpadový vzduch přímo v kuchyni. Není-li k dispozici, jsou nezbytné stavební úpravy. Výhodou digestoří s cirkulací vzduchu je fakt, že se dají všude flexibilně namontovat bez stavebních úprav. Mnohé digestoře jsou v současnosti dostupné i v podobě hybridních modelů, takže fungují na principu cirkulace vzduchu, jakož i odsávaní odpadového vzduchu.


Výhody digestoří s cirkulací vzduchu
 
  • mimořádná energetická účinnost a úspora energie,
  • odvádění vzduchu směrem ven,
  • nepotřebují filtr z aktivního uhlí.

Nevýhody:
 
  • odváděcí potrubí.

Výhody digestoří k odsávání odpadového vzduchu
 
  • není potřebné odváděcí potrubí,
  • možnost instalace bez omezení.

Nevýhody:
 
  • odsátý vzduch zůstává v místnosti.

Jaké digestoře jsou dostupné?

Kromě už uvedených rozdílů mezi systémem cirkulace vzduchu a odsávání odpadového vzduchu existují digestoře nejrůznějších konstrukčních typů. Můžete si přitom vybrat mezi vestavěnými digestořemi, nástěnnými a stropními digestořemi nebo inovačními modely, které se perfektně začlení do vaší vysněné kuchyně.

Vestavěné

Podvěsné digestoře jsou perfektní do malých kuchyní. Montují se pod kuchyňskou skříňku a šetří tím místo. Digestoře s plochým krytem jsou velmi ploché a často se integrují do závěsné skříňky nebo se volně zavěsí nad varnou desku. V případě potřeby se kryt vysune a po vaření se znovu zasune dovnitř.

Nástěnné a stropní

Ostrůvkové digestoře jsou velmi vhodné k použití nad kuchyňským ostrůvkem, kterému dodají osobitý charakter. V závislosti na modelu se však ostrůvkové digestoře dají často používat jen jako digestoře s cirkulací vzduchu. Nástěnné digestoře jsou velmi oblíbené a připevňují se přímo na stěnu nad varnou deskou. Často mají tvar lichoběžníku nebo skříně. Digestoře nad úrovní hlavy patří k nástěnným digestořím, vyznačují se však zvláštní konstrukcí. Montují se na stěnu šikmo, abyste se o ně nemohli uhodit hlavou.

Inovační

Výklopné, resp. spádové digestoře jsou stejně jako stolové digestoře zapuštěny přímo do kuchyňského ostrůvku, takže odsávají zápachy z vaření přímo tam, kde vznikají: vedle kuchyňské desky. Modely jsou většinou zapuštěny za varnou deskou nebo vedle ní a vyznačují se velmi decentním vzhledem.

Jak vysoko jsou zavěšeny digestoře?

Výška upevnění digestoří nad sporákem závisí většinou na samotném modelu. Měla by se však dodržet minimální vzdálenost půl metru. Digestoře by však neměly být zavěšeny ani příliš vysoko, jinak nedokážou optimálně odsávat výpary z vaření. Proto se stala běžnou standardní výška cca 70 cm.

Jak se digestoře čistí?

Aby se zachoval výkon digestoří, měl by se tukový filtr pravidelně čistit, protože zachytává tuky z výparů, které vznikají při vaření. To, jak často to má být, závisí na vašem chování při vaření: ten, kdo například vaří jen sporadicky, by měl filtr vyčistit každé dva až tři měsíce; ten, kdo stojí při sporáku denně, by tak měl učinit častěji. Tukový filtr můžete čistit v myčce nádobí. I vnitřek digestoří by se měl občas vytřít teplou vodou s mycím prostředkem. K čištění krytu je nejvhodnější utěrka z mikrovlákna a čisticí prostředek odpovídající materiálu povrchu.

Nákup digestoří v Möbelix

Je jedno, pro jakou digestoř se nakonec rozhodnete – v Möbelixu najdete velký výběr nejrůznějších designů, materiálů a konstrukčních typů. Nechte si poradit v některé z našich početných poboček při všech krocích v rámci plánování na téma digestoře od našich expertů na kuchyně Möbelix. V našem e-shopu Möbelix můžete digestoře nakupovat pohodlně online z domu.