rastlinne-terarium_CZ-uvodny-img-1

 

 

Rostlinné terárium

 

Ať už jako malý dárek nebo jako dekorace do vašeho domu, takové malé rostlinné terárium (též nazývané florárium) je v současné době velmi v módě.

 

Nejen, že výroba je jednoduchá, ale také se velmi dobře udržuje. Na výrobu můžeme použít buď zavařovací sklenice, skleněné misky a staré sklenice nebo rovnou celé akvárium.

 

Já jsem se rozhodla, že použiji zavařovací sklenice.

Co potřebujeme:

  • skleněné nádoby
  • malé rostliny (skalničky, kaktusy, orchideje, …)
  • kamínky
  • dekorativní štěrk nebo písek
  • mach
  • zeminu
rastlinne-terarium_CZ-teaser2-img1

Postup při výrobě rostlinného terária:

Je velmi důležité, aby byly rostliny dobře zásobovány vodou. Z času na čas je bude třeba polít, i když sukulenty a kaktusy jsou na vodu velmi skromné. Za každou cenu je ale potřeba se vyhnout přílišnému zalévání a vlhkosti. Z tohoto důvodu je vhodná vícevrstvá struktura z mechu, zeminy, štěrku, kamínků …

 

Nejlepší je začít s nejnižší drenážní vrstvou – velkými kamínky. Přebytečná voda mezi ně proteče a rostliny tak nebudou mít mokré nožičky.

rastlinne-terarium_CZ-teaser4-img1
rastlinne-terarium_CZ-teaser4-img2

Následuje vrstva dekoračního granulátu nebo menší štěrk. Poté naň položíme vrstvu půdy. Nějakou si necháme ještě na přikrytí kořenů.

 

V následujícím kroku popustíme uzdu fantazie s výběrem rostlin. V závislosti na velikosti nádoby můžeme také kombinovat několik druhů. Neměly by být ale vedle sebe v nádobě příliš natěsno, protože nám ještě porostou.

rastlinne-terarium_CZ-teaser6-img_1
rastlinne-terarium_CZ-teaser6-img_2

Pečlivě pokryjeme kořeny zeminou a následuje vrstva mechu (může být použit čerstvý mech z lesa nebo sušený z květinářství).

rastlinne-terarium_CZ-zaver-img

 

A naše malé rostlinné terárium je hotové.

Vyzkoušejte to!