aktivity-pro-deti-behem-mimoradnych-prazdnin_cont_CZ-img-uvodny

 

 

Aktivity pro děti během mimořádných prázdnin

 

 

Všechny školy a školky jsou již několik týdnů zavřené, a z nás se kromě pracovníků v povinném home office staly mimo jiné i učitelé nebo učitelky. Pokud jste již unaveni a vyčerpaní z přesvědčování vlastního dítěte k učení, máme pro vás řešení! Přečtěte si tento článek a použijte tipy z něj každý den ke snídani. Proč? To se dozvíte při čtení.

Rytmus nese

Máte problém dostat dítě k učení? Vytvořte si rituál, který bude na začátku učení, nejlépe ve stejném čase. Je dokázáno, že rytmus podporuje vůli, která je kromě droždí v tomto čase nedostatkovým zbožím. Pokud se každý den domlouváte na stejných věcech, utratíte zbytečně mnoho energie a času jak vy, tak i vaše dítě. Samozřejmě, vše berte s lehkostí, nikdo z nás nemá každý den stejný a proto vnímejte naladění svého dítěte.

aktivity-pro-deti-behem-mimoradnych-prazdnin_cont_CZ-teaser3-img

Prostor pro růst

Je něco, co jste se už dávno chtěli naučit? Zapojte do toho své dítě! Děti nasávají z vaší radosti a ta je přitahuje jako magnet. Nebo je něco, co by se chtělo naučit vaše dítě? Nyní je ten prostor učit se nové věci - motoricky, lingvisticky, badatelsky, hudebně. Nyní máte konečně čas pro sebe a své děti. Co však tehdy, když vás nic nenapadá?

Inspirace na učení se nových dovedností

Abychom děti rozvíjeli, potřebujeme zapojit celého člověka. Co to znamená? Probudit zájem můžete přes příběhy, kdy se děti emocionálne zapojí. Příběh se může stát léčivým, když ho tvoří děti nebo vzdělávacím, když souvisí s učební látkou. Doporučený hudební nástroj pro začátečníky je flétna. Děti pracují s dechem a s jemnou motorikou (pohybem prstů), která je propojena s obratností v řeči.

aktivity-pro-deti-behem-mimoradnych-prazdnin_cont_CZ-teaser6-img

Potřebují také pohyb, a to nejen venku, ale i s každou částí svého těla! Vyzkoušejte secret handshakes, či foot shakes. Osvěžte si hry z dětství s rukama, na internetu je najdete pod názvem handclap games. Dítě potřebuje výživné prostředí na podněty stejně jako potřebovalo živiny matky v děloze. Neznamená to, že máte být animátorem jeho času, ale nabízet a probouzet zvědavost.

aktivity-pro-deti-behem-mimoradnych-prazdnin_cont_CZ-teaser8-img

Každý den se naučit novou dovednost - to dodá vašemu rodinnému životu nejen zábavu, ale zároveň naučí děti trénovat si motoriku (pohybové dovednosti), pozornost a soustředění. Rytmické cvičení přispívá k rozvoji sluchové analýzy a podpoří hudební cit. Všechny zmíněné dovednosti jsou důležité i při učení se jazyka. K tomu, aby dítě rozpoznávalo zvuky mateřského, nebo cizího jazyka, potřebuje rozvíjet sluch. Existují aplikace na učení se cizího jazyka, ale jsou i další možnosti, jako audionahrávky známých pohádek, kde děti příběh znají a slovíčka si domýšlejí. Další z předních aplikací na učení se doma je aplikace smartbooks, která využívá inteligentní učení.

aktivity-pro-deti-behem-mimoradnych-prazdnin_cont_CZ-teaser10-img

Bádejte

Chcete naučit své děti vnímavosti a vyvozování souvislostí? Několik stránek vám nabízí tvůrčí bádání prostřednictvím pokusů. Pokusy, které děti realizují mají vždy tři fáze: příprava pomůcek, postup a závěr (vyvození souvislostí). Děti se tak učí odpovědnosti, organizaci práce a živému myšlení.

aktivity-pro-deti-behem-mimoradnych-prazdnin_cont_CZ-teaser12-img

Jaký další přínos mají tyto aktivity?

Jedním z nejpřednějších a nejdůležitějších je, že si s nimi zároveň budujete vztah. Protože i vás vidí v roli učícího se, a váš postoj k učení je pro dítě klíčový. Kolikrát za život vás dítě vidí učit se nové věci? Většinou jsou to děti, které jsou v "nevýhodě", že to, co se učí, už dospělý dávno ví. Nevyplatí se vám však nechat je uměle vyhrát nebo se nechat předběhnout. Potřebují vás zažít naplno v akci. Ukažte jim vzor toho, kým by měly být. Výzkumy ukazují, že lidé se sbližují na základě činností, které spolu vykonávají. Čím více emocí přitom zažijí, tím se cítí bližší. Prohlubte si vztahy ve své rodině díky této nestandardní situaci a využijte tak naplno potenciál svých dní.

aktivity-pro-deti-behem-mimoradnych-prazdnin_cont_CZ-teaser14-img