HRNCE a pánve

(61 produktů)

Druhy hrnců

Není hrnec jako hrnec! Při výběru správného hrnce záleží především na vašich vlastních potřebách. Vyberte si hrnce, které vám i reálně pomohou při vašem kuchařském umění! Existují následující druhy hrnců:

 

hrnce na polévku a těstoviny: Velké hrnce na vaření mají mnohostranné využití a měly by mít objem šest až osm litrů. Velmi velké hrnce na polévku s objemem přibližně čtrnáct litrů zabírají hodně místa, jsou však vhodné například pro zavařování marmelády.
hrnce na pečení nebo pekáče: Tento druh hrnců je velmi plochý. Vykouzlíte v nich šťavnaté pokrmy. 
hrnce na zeleninu: Hrnce na zeleninu jsou středně velké a mají objem tři litry až pět litrů. Dají se v nich připravit brambory a zelenina. 
rendlíky s ručkou: Tyto hrnce mají ručku, jako to vyplývá už z jejich názvu. Slouží k tomu, aby se dal hrnec kdykoliv rychle sejmout ze sporáku. V rendlících s ručkou se rozpouští máslo nebo se v nich vaří různé omáčky. 
hrnce pro rychlé vaření: Doba vaření se výrazně zkrátí, protože připravovaný pokrm je v těchto hrncích hermeticky uzavřen.  
hrnce na chřest:V těchto hrncích může chřest během vaření stát ve svazku. Díky tomu neleží špičky chřestu ve vodě a jemně se dusí.

Jaké hrnce budete potřebovat?

Hrnce na vaření pro začátečníky a samostatně žijící osoby

Soupravy hrnců s dvěma nebo třemi modely v různých velikostech jsou dobrým základem výbavy. Nejlepší je přitom vybrat si hrnec na polévku, resp. těstoviny, středně velký hrnec na pečení s průměrem přibližně 20 cm a rendlík s ručkou. Tyto hrnce mají mnohostranné využití a jsou vhodné i do kuchyní s malým úložným prostorem.

Hrnce na časté vaření a pro rodiny

Když zjistíte, že vám základní výbava nepostačuje, vyplatí se dokoupit další hrnce. Vaříte-li pro více osob, měli byste si obstarat větší hrnec na polévku, ve kterém budete moci připravovat pokrmy, jako například chili con carne, guláš či různé husté polévky. Speciální hrnce na mléko jsou konstruovány, aby se v nich díky protipřilnavému povrchu už nic nepřipálilo. Pokud rádi připravujte vepřovou pečeni nebo ryby, nejlépe se vám to podaří v hrnci na dušení.


Rozmanité materiály

Hrnce jsou dostupné nejen v nejrůznějších druzích. I z hlediska materiálu je jejich výběr velký. Každý materiál má svoje výhody, ale i nevýhody. Výběr závisí výhradně na vašich vlastních návycích při vaření.

 

ušlechtilá ocel: Hrnce z ušlechtilé oceli jsou klasikou a kupují se nejčastěji. Jsou velmi robustní a vhodné téměř pro všechny pokrmy, přičemž budete potřebovat málo vody, resp. tuku. Extrémní změny teploty nepředstavují pro ušlechtilou ocel žádný problém, je třeba si však dávat pozor při opékání na prudkém ohni – v tomto případě není tento materiál příliš vhodný. Hrnce z ušlechtilé oceli se mohou čistit v myčce nádobí. Měli byste však přitom dbát na to, aby hrnce z ušlechtilé oceli neležely na sobě ani se o sebe neotíraly. Jinak by se mohl materiál poškrábat. Ušlechtilá ocel by navíc neměla přijít nikdy do styku s kuchyňskými potřebami z hliníku, se sítky na čaj nebo lisy na česnek. Usnadňuje to tvorbu jemné rzi. Myčku po dokončení programu otevřete a nádobí ihned utřete utěrkou.
smaltovaná ocel a keramická ocel: Tyto hrnce mají jádro z ocelového plechu a mimořádně rychle přenášejí teplo.
litina: Litinové hrnce sice potřebují více času na zahřátí, teplo však odevzdávají rovnoměrně, díky čemuž jsou nejvhodnější k vaření a dušení. Pozor je třeba si dávat jen na ručky: mohou se zahřívat!
měď: Měď se považuje za nejlepší vodič tepla. Je však velmi náchylná k poškrábání a v případě potravin s obsahem kyselin se může vytvářet jedovatá patina.
hliník: Hliníkové hrnce jsou cenově velmi výhodné, rychle se však deformují a zbarví.
sklo, keramika nebo porcelán: Tyto materiály mají nízkou tepelnou vodivost. Hrnce jsou však díky dekorativnímu vzhledu vhodné pro jídla, která se servírují přímo na stůl. 
Které hrnce jsou vhodné pro indukční sporák?

Při koupi hrnců se řiďte tím, jaký sporák máte doma – ne každý hrnec je vhodný pro každý sporák! Zejména v případě indukčních sporáků budete potřebovat speciální hrnce s feromagnetickým dnem.


Nákup hrnců v Möbelixu

Je jedno, pro jaké hrnce se rozhodnete – v Möbelixu najdete velký výběr podle vašich individuálních nároků. V online obchodě Möbelix si můžete koupit mnoho rozličných hrnců online – nebo nás navštivte v některé z našich poboček!

Pánve v Möbelixu

Kvalitní pánve patří v každé kuchyni k základní výbavě. Přitom platí: čím víc vaříte, tím víc kuchyňského nádobí různých velikostí a tvarů budete potřebovat. Pánve s povlakem jsou vhodné především na smažení volského oka, steaky se nejlépe připravují v pánvi na grilování a ryby by se měly dusit ve speciální pánvi na ryby. Pokud chcete při koupi svých nových pánví profitovat z ideálního poměru mezi cenou a výkonem, sáhněte po praktických soupravách pánví.


Jaké pánve existují?

Pánev na pečení: klasika

Pánve na pečení jsou univerzálním řešením v kuchyni a jsou vhodné pro každodenní použití. Díky ručce a plochému až středně vysokému okraji se v nich dají přísady jednoduše otáčet. Pánve jsou v nabídce ve velikostech od 16 cm do 32 cm.

Pánev na grilovaní: pro ty, kdo mají rádi maso

Pánve na grilovaní jsou velmi vhodné pro opékání masa. Mají rýhované dno, aby byly steaky, přírodní řízky nebo grilovaná zelenina uloženy o něco výše; šťáva se nahromadí na dně a maso zůstane jemné. Tyto pánve jsou většinou čtverhranné s rozměrem 25 x 25 cm.

Pánev na dušení: perfektní na guláš a podobně

Pánve na dušení jsou perfektní pro pomalou přípravu masa a jiných přísad. Díky vysokému okraji se do nich vejde více tekutiny, což je vhodné především při přípravě guláše. Většina z těchto pánví je vybavena víkem a dvěma krátkými ručkami, takže jsou vhodné i k použití v troubě na pečení.

Servírovací pánev: středobod pozornosti

Servírovací pánve mají dvě ručky a velmi vysoký okraj. Kromě toho si vás získají perfektním vzhledem a okamžitě upoutají pozornost i na jídelním stole. Protože jsou ručky pánví odolné vůči vysokým teplotám, můžete je vložit i do trouby na pečení.

Pánev na ryby: pro milovníky ryb

Pánve na ryby se vyznačují oválným tvarem. Proto můžete v těchto speciálních pánvích péct celou rybu i s hlavou a ploutvemi.

Wok: na asijské pokrmy

Vysoké, klenuté pánve jsou vhodné jak na pečení a dušení, tak i na smažení. Zvláštností woku jsou přitom rozdílné teplotní zóny. Zatímco uprostřed můžete opékat maso a zeleninu na prudkém ohni, přísady na okraji se jen dusí.

Pánev na palačinky: vhodná pro dezerty

Pánve na palačinky mají velmi plochý okraj a speciální povrch, aby se v nich dalo jednoduše rozložit tekuté těsto, které po přípravě snadno vyklouzne z pánve.

Jaké pánve budete potřebovat?

Pro kuchařské začátečníky postačí v zásadě pánev na pečení a dušení. Kdo je však vášnivý kuchař, určitě si bude časem přát větší výběr pánví, které mu zajistí více svobody při přípravě jednotlivých pokrmů. Ke speciálním pánvím patří pánev na grilovaní a na ryby, pánev na palačinky nebo wok.

Jak se pánve uskladňují?

Kvůli nedostatku místa se pánve většinou ukládají na sebe do kuchyňských skříněk. Bohužel přitom mohou vzniknout nepěkné škrábance a může se poškodit povrch kuchyňského nádobí. Pomůže přitom ochrana na pánve, která je většinou zhotovena ze silikonu nebo robustního textilu. Uloží se mezi jednotlivé pánve, předtím než se na ně položí další pánev. Díky tomu se dá výrazně prodloužit jejich životnost.

Jak se pánve čistí?

Pánve se v kuchyni používají často, proto by se měly podle toho i udržovat. Mnozí z nás nevědí, že pánve nepatří do myčky nádobí! Jedinou výjimkou jsou pánve z ušlechtilé oceli. Pokud jsou velmi znečištěny, doporučuje se pánve nejdříve namočit. Nikdy však nelijte vodu do rozpálené pánve, protože prudký teplotní rozdíl může mít za následek deformaci dna pánve. Po namočení pánev utřete kuchyňskou utěrkou.


Nákup pánví v Möbelixu

Wok, pánev na pečení, pánev na grilovaní nebo dušení – je jedno, jaké pánve potřebujete, v bohatém sortimentu z Möbelixu určitě najdete něco pro sebe. Navštivte některou z našich početných poboček Möbelix nebo se přehrabujte v našem online obchodě Möbelix a nakupujte pánve pohodlně online.


Nádobí, dózy a pomůcky do kuchyně - všechny kategorie

Kuchyně - všechny kategorie