FORMY na pečení

(26 produktů)

Formy na pečení v Möbelixu

Formy na pečení patří v současnosti k základní výbavě každé kuchyně. Jsou stejně důležité jako hrnce a pánve na vaření, protože ani ten nejlepší recept se nevydaří bez vhodných forem na pečení. Vzhledem k velkému výběru kuchyňských forem nejrůznějších velikostí, materiálů a druhů se však okamžitě vynoří otázka, které formy na pečení budete vůbec potřebovat.


Jaké formy na pečení existují?

Plech na pečení

Koláče z plechu patří k nejjednodušším a nejoblíbenějším koláčům. Těsto se přitom peče bez forem na pečení přímo na plechu. Pokud rádi připravujete vyšší koláče z plechu, například dunajské vlny, potom jsou u běžného plechu na pečení výhodou i hlubší modely nebo rámy na pečení.

Formy s uzávěrem

Formy s uzávěrem jsou asi nejpopulárnější formy na koláče. Tyto formy na pečení jsou většinou okrouhlé a skládají se ze dvou částí, z pružné kovové obruče a dna. Velkou výhodou těchto forem na pečení je, že koláč se nemusí vyklápět. Po vychladnutí se obruč jednoduše otevře a koláč se může na dně formy nakrájet i servírovat.

Truhlíkové formy

V obdélníkových truhlíkových formách se dá jednoduše a rychle připravit mramorový, pískový, ale i míchaný koláč nebo paštiky. Větší formy na pečení se dají použít dokonce i k pečení chleba. Z truhlíkové formy se však koláč musí vyklopit, proto byste měli formu dobře vymastit nebo vystlat papírem na pečení, aby se těsto nepřilepilo.

Formy na bábovku

Originální bábovka se v podstatě skládá z kynutého těsta a až pečením ve speciálních formách na bábovku získá svůj osobitý vzhled. V současnosti se však tímto pojmem označuje každý koláč, který se peče v takové formě na pečení.

Formy na muffiny a dortíky

Sladké či kyselé, jednoduché nebo náročné – s formami na muffiny se příprava oblíbeného pečiva podaří velmi dobře. Formy na pečení mají většinou dvanáct prohlubní, aby se dalo péct hned vícero malých dobrot. Formy na dortíky jsou oproti tomu ploché, mají zvlněný okraj a používají se k přípravě miniaturních dortíků, které mají původ ve Francii.


Perfektní materiál pro vaše formy na pečení

Formy na pečení jsou k dispozici z nejrozmanitějších materiálů. Namísto těžkých keramických forem jsou v současnosti v trendu především silikonové formy na pečení. Jsou mimořádně flexibilní, nemusí se vymašťovat a koláč lze po pečení jednoduše vyjmout z formy. Kromě toho jsou formy na pečení velmi odolné vůči vysokým teplotám. Protože však formy ze silikonu hůře vedou teplo, neupeče se koláč tak dohněda jako v jiných materiálech. Dobře vám poslouží i klasické formy na pečení a plechy na pečení z kovu, plechu a hliníku nebo malé formy na pečení z papíru.  

Formy na pečení z kovu nebo plechu jsou většinou opatřeny protipřilnavou vrstvou z teflonu nebo smaltu. Jsou mimořádně robustní a stabilní. Formy z černého plechu velmi dobře vedou teplo, takže koláč se upeče rovnoměrně dohněda. Díky protipřilnavé vrstvě se dá koláč z plechu na pečení nebo z formy jednoduše vyjmout. Přesto se však doporučuje mírné vymaštění máslem. Protože je však tento materiál velmi citlivý, neměli byste koláč nikdy krájet ve formě ani na plechu. Formy na koláč ze smaltu jsou velmi odolné vůči poškrábání a mají dobré vodivé vlastnosti, díky čemuž těsto rychle ztmavne.  
Formy na pečení z papíru se s oblibou používají pro pečení malých dortíků nebo muffinů. Ve stabilnějším provedení z nepromastitelného kartónu můžete dokonce péct koláč. Jednorázové formy přitom stačí položit na plech do trouby.

Jak se čistí formy na pečení?

Kvalitní formy na pečení mají v zásadě velmi dlouhou životnost, pokud se i správně čistí. V závislosti na materiálu byste si proto měli všímat několika věcí. Formy z černého plechu nejsou vhodné k čištění v myčce nádobí a nesmějí se čistit ani kuchyňskou hubkou či kartáčem na drhnutí. Jsou velmi náchylné k poškrábání a jejich protipřilnavá vrstva se může rychle poškodit. Formy na pečení z kovu nebo plechu by se proto měly vždy umývat jemnou utěrkou a malým množstvím horké vody a mycího prostředku. Připečené zbytky těsta se nejlépe odstraní tak, že formu na koláč necháte přes noc odstát a následující den seškrábete těsto papírem. Silikonové formy se dají jednoduše a pohodlně čistit v myčce nádobí.


Nákup forem na pečení v Möbelixu

Ve formách na pečení se dají připravit skvělé koláče, proto patří už dlouho k základní výbavě kuchyně. Bez ohledu na to, jaké formy na pečení hledáte, v bohatém sortimentu z Möbelixu určitě najdete něco i pro sebe. Zastavte se v některé z našich početných poboček Möbelix. Na stránce mobelix.cz si formy na pečení může koupit i online.


Nádobí, dózy a pomůcky do kuchyně - všechny kategorie

Kuchyně - všechny kategorie