velka-vyzva-maly-priestor-ako-z-katalogu-img-CZ

 


Velká výzva: Malý prostor jako z katalogu


Zařídit velký prostor je mnohem jednodušší, než ten malý. Vzhledem k tomu, že je stále větším trendem stavět byty s menší rozlohou, se musí lidé poprat s tím, jak co nejefektivněji a zároveň nejkrásněji zařídit malý prostor.


V takovém případě musí jít stranou představy o robustním nábytku a nastupují kompromisy. Jako příklad na zařízení malého prostoru si vezmeme garsonku nebo moderní jednopokojový byt s rozlohou do 35 metrů čtverečních. Oba prostory spojuje totéž - kromě koupelny a malé předsíně třeba vše vtěsnat do jednoho pokoje. To znamená, že kuchyň, obývací pokoj i ložnice se nacházejí pohromadě. Co s tím?


Barva a materiál


Prostor se sice nedá nafouknout, ale opticky ho víte zvětšit bílou barvou na stěnách a bledou podlahou. Pokud je to na vás příliš nudné a sterilní, jednu stěnu můžete zvolit v pastelových odstínech či ozdobit bledou a nenápadnou tapetou. Věděli jste, že vodorovné pruhy dokáží prostor na pohled rozšířit? Při nábytku se zaměřte na lesklé materiály, které dobře odrážejí světlo a nebudou působit těžkopádné. Zapomeňte na masivní dřevo i černé barvy, které by zbytečně zatížily prostor.


 

Taburet s úložným prostorem

Efektivita

 

To je slovo, které je třeba při malých prostorech používat nejčastěji. Slyšeli jste už o sklápěcím nábytku? Velmi praktický je například sklápěcí psací stůl, který lze využít i jako jídelní a v případě potřeby ho jednoduše sklopíte, čímž získáte prostor. Navíc obsahuje praktické poličky. Víceúčelovým nábytkem může být například i taburet, který slouží nejen jako další místo k sezení, ale jeho vnitřek může být zároveň odkládacím prostorem. 

 

 

Kuchyň

 

Snad největší kompromis, který musíte udělat v malém bytě, je kuchyň. I přesto, že jste snili o ostrůvku a velké kuchyni, zde je třeba ustoupit. Zvolte kuchyň na míru, která vám dokonale zapasuje do prostoru. Díky 3D kuchyňskému plánovači, který máme pro vás k dispozici, si umíte sami vybrat kuchyni, se kterou budete spokojeni. Doporučujeme vám volit zabudované spotřebiče a horní skříňky ve dvou řadách. Malý tip: vnitřní stranu dvířek můžete využít jako regál například na kořenky.

 

Pohodlí

 

Při malém prostoru mají lidé často dilema, zda zvolit postel, nebo gauč. V tomto případě nemusíte dělat žádné kompromisy. V dnešní době jsou již roztahovací sedací soupravy natolik propracované, že dokáží plnohodnotně nahradit i postel.

 

Malé prostory podle Möbelix

 

 

Využijte každý centimetr


A to doslova. Kuchyňská linka, šatník a jiný nábytek by měl sahat až po úplný strop. Na jedné straně tím do maximální míry využijete prostor, který je v tomto případě tak vzácný, a jednak celý byt bude působit ucelenější a uklizenější.

Textilie


Malý prostor si žádá textilie s malým a jemným vzorem na polštářích, minimum barev, a nedoporučujeme kombinovat ani materiály. Jednoduché a čisté linie jsou tím pravým ořechovým.

Doplňky pro malé prostory


Jakýmsi must-have doplňkem v malém bytě musí být zrcadlo, které opticky dokáže zvětšit prostor. Umístěte ho tak, aby odráželo světlo, díky čemuž si prosvítíte prostor. Dalším pomocníkem jsou umělé květiny. Ty dokáží částečně rozdělit prostor, ale také vytvořit oázu klidu.

 

Malé prostory podle Möbelix