cz-blog-plachetnica-drevo-img

 

 

Plachetnice z naplaveného dřeva

 

 

Při poslední procházce kolem řeky jsem si nasbírala pár kousků naplaveného dřeva. Říkám si, že takové hezké, vodou opracované kousky jsou tak univerzální, dalo by se z nich cokoli vyrobit. Nápadů je hodně, nějaké si nechám do budoucna.

Dnes vám ukážu, jak snadno si můžeme vyrobit dekorační plachetnice. Vytvořte si s námi námořnický vzhled v koupelně nebo obývacím pokoji!

Budeme potřebovat:

  • naplavené dřevo
  • provaz
  • lepicí pistoli nebo lepidlo
  • plátno (já použila utěrku)
  • nity
  • nůžky, kladivo, hřebíky, rolovací metr
  • kamínky, mušle, korek
cz-blog-plachetnica-drevo-teaser2img

Postup výroby plachetnice:

Nejprve jsem si do středu hrubšího kusu naplaveného dřeva vyvrtala asi 1 cm širokou díru. Do ní jsem zapíchla kus dřeva odpovídající tloušťky, který bude tvořit stěžeň plachetnice. Dobře jsem upevnila pomocí lepicí pistole nebo lepidla.

A kostra plachetnice je připravena. Na plachtu jsem použila trojúhelník vystřižený z utěrky, který je asi tak dlouhý, jako stěžeň.

cz-blog-plachetnica-drevo-teaser4-txt-img
cz-blog-plachetnica-drevo-teaser4-img
cz-blog-plachetnica-drevo-teaser5-img
cz-blog-plachetnica-drevo-teaser5-img1

Pokud chcete plachtu připevnit na stěžeň, můžete silou pomocí jehly provléknout provazu přímo přes látku, nebo si můžete jako já pomocí nitů vyrobit očka a provléknout provaz přes ně. Když je plachta dobře připevněna k stěžni v horní i dolní části, můžeme na konec loďky přibít hřebíček, na který upevníme třetí roh prachty.

Jakmile je vše napnuté a plachty zvednuté, můžeme začít s tažením. Na konec stěžně jsem uvázala další kus provazu a připevnila ho na druhou stranu plachetnice. Ten jsem pak ozdobila malými vlajkami. Podobně jsem jednu vlajku připevnila i na konec stěžně. Vždyť jaká by to byla plachetnice bez vhodné vlajky?

Na závěr jsem si z korku vyrobila bójky a připevnila je po bocích plachetnice. Ještě pár mušlí jako dekorace a plachetnice jsou hotové.

 

cz-blog-plachetnica-drevo-img7

 

cz-blog-plachetnica-drevo-teaser8-img
cz-blog-plachetnica-drevo-teaser8-img1

Vyzkoušejte to!