Jaro na zahradě

 

 

5 kroků jak připravit zahradu na sezónu

 

Nejen datum v kalendáři, ale i počasí nám stále více naznačuje, že se blíží jaro. Díky většímu množství slunečních paprsků shazujeme zimní oblečení, trávíme stále více času venku a s tím souvisí i příprava zahrádky.

 

Pokud patříte ke skupině lidí, která si ráda zvelebuje svou zahrádku, terasu nebo balkon různými květinami, bylinkami nebo jinou výsadbou, zbystřete pozornost. V článku níže vám přinášíme několik užitečných kroků na to, jak se připravit na období zahradničení a času stráveného venku na čerstvém vzduchu. I díky našim radám si tak snadno vytvoříte druhý obývák, v níž hlavní roli bude mít zeleň, čerstvá vůně a pohodlí.

Jak připravit zahradu na sezónu

1. Velká kontrola

Prvním krokem je důkladně prozkoumat zahradu, terasu nebo balkon a zjistit v jakém stavu se prostor po zimě nachází. Sníh - i když ho tento rok bylo po méně, špatné počasí mohlo zničit podlahu nebo odložené květináče. Některé keře se mohli pod nánosem sněhu zlomit, jiné rostliny mohly zcela odumřít.

2. Příprava zahrady

Pokud máte zahradu, je třeba prokypřit půdu. Ideální je smíchat ji s kompostem, ať je připravena na výsadbu. Ovocné stromky třeba přistřihnout a v případě poškození, jakým je například napadení mšicemi, je ošetřit chemickou nebo přírodní cestou. Chcete-li nový trávník, nejpozději v březnu proveďte výsadbu. Pokud jste s vaším trávníkem spokojeni, posečte ho, odstraňte z něj nečistoty a přihnojte ho. V případě okrasných dřevin prokypřete půdu u kořene a pokud mají stromy nějaké ranky, ošetřete je vhodným prostředkem.

Jarní příprava zahrady
Zastřihování stromů - jarní údržba zahrady

3. Výsadba

Uvědomujeme si, že to, co si chcete vysadit, záleží na velikosti dané zahrádky. Podívejme se proto, jaké rostliny je vhodné vysadit ještě v březnu. Obecně platí, že toto období je nejlepší na výsadbu ovocných stromů a živého plotu. Pokud se chystáte založit nové záhony, právě teď je na to ideální čas. Zaset už můžete i brzkou zeleninu. Do této kategorie patří salát, mrkev, hrášek nebo špenát. Totéž platí iv případě drobného ovoce. Borůvky nebo rybíz můžete už směle vysazovat. Takový typ ovoce je vhodný i na balkon. Myslete při tom pouze na to, aby měly tyto druhy ovoce dostatečně velký květináč. Nezapomeňte ani na jahody. Co může být lepší než si odtrhnout vlastnoručně vypěstované ovoce?

Výsadba květin do zahrady

4. Plánování

Pokud jste doma a nemáte co dělat, vemte si výkres, fixy a zahrajte si alespoň na chvíli na zahradního architekta. Načrtněte si, jak byste chtěli, aby vypadala vaše zahrada nebo balkon vašeho bytu. Zaznamenejte si co kde chcete mít posazené, kolik kusů a nezapomeňte i na místo k odpočinku. Garantujeme vám, že se při tom výborně zabavíte a díky tomuto nákresu si usnadníte později práci při sázení. Budete totiž už vědět, jak má vypadat vaše letošní zahrada.

Tip pro vás: Předpěstujte si bylinky i zeleninu ještě předtím, než je vysadíte do země. Postačí vám na to obyčejné kelímky, do kterých dáte zeminu a semínka zeleniny, bylinek nebo kvítků.

Plánování zahrady

5. Pohodlné sezení

Porozhlédněte se už teď po pěkných květináčích, rukavicích na sázení nebo po pohodlném sezení na terasu nebo na balkon. V tomto období je opravdu z čeho vybírat. Nezapomeňte na podsedáky a polštářky, ale ani teplou deku, která vás ještě v chladných jarních ránech zahřeje při pití kávy nebo čaje na vašem balkoně nebo terase. Skvělým doplňkem budou i lucerny, které vykouzlí příjemnou a romantickou atmosféru.

 

Podívejte se na naši aktuální nabídku zahradního nábytku, kterou najdete v našem e-shopu. V Möbelix najdete zahradní sestavy, stoly, zahradnické potřeby nebo věci na grilování a jiné příslušenství. To, co vás zaujme, si můžete pohodlně objednat online a my vám to doneseme až k vám domů.

Zahradní sezení na terase